Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 21. 3. 2014 | Nezařazené

Rumburští gymnazisté znovu v Evropském parlamentu

Program Evropského parlamentu Euroscola každý rok umožňuje mladým Evropanům ze všech členských zemí, aby se seznámili s činností a úlohou Evropského parlamentu. Hlavním cílem je umožnit studentům zasednout v jednacím sále ve francouzském Štrasburku, kde se běžně schází europoslanci. Dne 17. 1. tam usedli také naši studenti. Bylo to již podruhé, co naše škola měla možnost reprezentovat na půdě Evropského parlamentu Českou republiku. Každoročně se v Euroscole losuje vítěz ze správně vyplněných znalostních testů, letos bylo úkolem vytvoření plakátu, který měl vyjádřit, jak může každý občan Evropské unie svou účastí v evropských volbách ovlivnit směřování naší společnosti. Odbornou porotou byl vybrán plakát sextánky K. Kacafírkové s názvem O.V.C.E. Odměnou byla účast její třídy na exkurzi do Štrasburku.                                           LM

gympl

Dne 15. 1. se téměř celá naše třída (6.A) vydala na dlouho očekávanou exkurzi do francouzského Štrasburku, a především do Evropského parlamentu, který se v tomto nádherném městě nachází. Po dvanáctihodinové cestě autobusem jsme konečně dorazili na místo.

Na okraji města na nás čekal malý hotel, kde jsme se ubytovali. Po načerpání sil jsme se druhý den, plni typicky francouzské snídaně, vydali na prohlídku Rady Evropy, kde jsme se taky dozvěděli něco o její historii. Trochu jsme si procvičili své mozkové závity, jelikož byl výklad v angličtině, ale díky svým jazykovým znalostem jsme všemu moc pěkně rozuměli. Následně jsme se odebrali vstříc úžasnému městu s osobitým kouzlem. Myslím, že jsme, až na mírnou zimu, byli nadšeni. Ať už z nádherných historických staveb a atmosféry města, nebo z elegantně oblečených Francouzů či řady okouzlujících obchodů. Dokonce nám byla umožněna jízda vyhlídkovou lodí po kanálech řeky Ill, při které jsme Štrasburk viděli zase z jiného úhlu pohledu. Náročný den jsme ukončili prohlídkou působivé katedrály Notre Dame a nakonec jsme se v dešti přepravili k autobusu, který nás zavezl zpět k našemu ubytování.

Druhý den jsme vstávali kolem šesté ráno, jelikož jsme měli do parlamentu dorazit už na snídani. Po kratší cestě jsme ve společenském oblečení vyšli z autobusu a konečně se blížili k budově, na kterou jsme celou dobu čekali. Nejdříve jsme prošli bezpečnostní kontrolou a po vyslechnutí několika základních informací jsme byli odvedeni do jídelny, kde jsme společně s bulharskými a belgickými studenty dostali snídani. Následně jsme se přesunuli do jednací místnosti, kde nás uvítali a seznámili s tím, jak práce v Evropském parlamentu vypadá. Po představení jednotlivých škol jsme mohli sami vznášet dotazy. Mnoho studentů bylo opravdu dobře připraveno a dotazy padaly jeden za druhým. Znovu se mluvilo pouze anglicky a francouzsky, což nám ale nedělalo problém (alespoň angličtina), jen po čtyřech hodinách soustředění už náš zájem trošku upadal.

Po přestávce na oběd a po krátké hře Eurogame jsme se rozdělili do skupin a společně se studenty z dalších zemí jsme se odebrali do šesti různých jednacích místností a řešili jsme problém, který byl každé skupině přidělen. Po dvou hodinách mnohdy ostré mezinárodní diskuze jsme se shodli na určitém řešení, které poté vybraní zástupci přednesli ostatním v jednacím sále. Tam jsme se tedy všichni seznámili i s problematikou ostatních skupin a následně hlasovali o jejich návrzích řešení. V parlamentu jsme strávili skoro dvanáct hodin, a i když to bylo dosti náročné, získali jsme velice výjimečnou zkušenost, kterou jen tak někdo nemá.

Domů jsme vyrazili autobusem asi v sedm hodin večer a po brzkém ranním návratu jsme své zážitky a někdy i suvenýry mohli konečně předat svým rodinám a spolužákům, kteří zůstali doma.

 K. Kacafírková, sexta A

Tisk Tisk | E-mail E-mail