Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Parky i region podporují turistickou veřejnou hromadnou dopravu

K podpoře veřejné hromadné dopravy a jejímu dalšímu přizpůsobování turistickým potřebám se v saské Žebnici (Sebnitz) přihlásili zástupci regionu národních parků České a Saské Švýcarsko. Ředitelé obou správ národních parků zde v pátek 14. 2. společně se dvěma desítkami významných aktérů z regionu podepsali v souvislosti s projektem Cílová stanice Příroda/Fahrtziel Natur prohlášení, ve kterém si kladou za cíl aktivní podporu rozvoje přeshraniční sítě veřejné turistické dopravy sloužící jak návštěvníkům, tak i obyvatelům regionu. Podporou veřejné hromadné dopravy chtějí správy národních parků svým územím ulevit od automobilové dopravy, jejíž intenzita zejména v hlavní sezóně představuje jeden z velkých problémů regionu národních parků.

„Zkušenosti ze saské strany regionu ukazují, že díky podpoře spojů vhodných také pro turisty počty přepravovaných osob stoupají a vznikají i nové linky. U nás jsme prozatím v situaci, kdy veřejná doprava k rekreačním a kulturním cílům není brána příliš vážně,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Do celého Českosaského Švýcarska každoročně přijedou zhruba čtyři miliony návštěvníků. Domníváme se, že to je potenciální množství cestujících, které za pozornost stojí. Musí však v prvé řadě vůbec dostat příležitost z automobilů na vlaky či autobusy přestoupit.“

Českosaské Švýcarsko nabízí návštěvníkům jedinečnou pestrost dopravních prostředků, mohou cestovat vlaky, autobusy, tramvajemi, a dokonce i parníky. Zcela nové příležitosti pak nabízí na letošek připravené obnovení železničního spojení mezi stanicemi Dolní Poustevna a Sebnitz. Právě železnici totiž správy parků přisuzují významnou roli pro turismus, neboť Českosaské Švýcarsko zpřístupňuje prakticky ze všech směrů, včetně Prahy a Drážďan. Jak vyplývá z podepsaného prohlášení, měla by se proto páteřním prvkem dopravní sítě stát tzv. Dráha národního parku, tedy železniční okruh okolo národních parků České a Saské Švýcarsko, na který budou navázány možnosti cestování dalšími dopravními prostředky.

Tomáš Salov

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail