Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 28. 3. 2014 | Nezařazené

Pojďte, budeme si číst…

WITOLD GOMBROWICZ NECHÁVÁ

DOSPĚLÉHO MUŽE ZNOVU PROJÍT

ŽIVOTNÍM VÝVOJEM

 

ferdydurke

Polský romanopisec a dramatik, pocházející ze statkářské rodiny, žijící v první polovině dvacátého století a ještě v části poloviny druhé se ve svých dílech zabýval abstraktním motivem formy. Šlo o formu společenských a komunikačních zvyklostí i formu coby neproniknutelnou masku, za níž se nejspíš ukrývá smysl světa a všeho bytí. Jeho díla jsou plná nadsázky, absurdního humoru a groteskní deformace světa.

Gombrowicz se zapsal do dějin literatury především svým prvním románem. Ten se jmenoval Ferdydurke, stejně jako jeho protagonista. Román se zařadil mezi nejdůležitější díla světové literatury dvacátého století.

Třicátník Ferdydurke se pod dohledem poněkud nenormálního doktora filozofie Pimka mění v adolescenta a znovu prochází všemi nepříjemnými momenty dospívání, aby si potvrdil teorii, že život je jednou velkou potupou a řetězcem ponížení. Gombrowicz se románem vysmál všem formám přetvářky a v literárním světě si jím vysloužil uznání, čtenářský úspěch a na něj vázaný finanční zisk však nijak závratný nebyl. Možná si ale satira, nelítostný humor a karikování vyprázdněných stereotypů získá právě vás.

 

Řada Gombrowiczových románů vznikla také v Argentině, kam odjel na začátku války. Po svém návratu do Polska získal v roce 1967 ještě za svého života Mezinárodní cenu nakladatelů.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail