Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Počítačový tomograf v rumburské nemocnici se vyplácí

počítačový tomograf

Ke konci roku 2011 si rumburská nemocnice nadělila mírně opožděný vánoční dárek. Byl jím nový počítačový tomograf, známý jako CT. Téměř dvoutunový přístroj byl tenkrát do nemocnice vpraven oknem za pomoci jeřábu. Zaplacen byl z dotace, kterou nemocnici poskytlo město. Pořízení CT se stalo přínosem nejen pro lékaře, kterým umožňuje rychlejší a přesnější stanovení diagnózy. Výhodou je ale i pro pacienty, kteří kvůli takovému vyšetření nemusejí jezdit do Děčína, Ústí nad Labem nebo Liberce.

Jak je přístroj využíván?

Právě tato otázka v souvislosti s „cétéčkem“ padá poměrně často. V roce 2012, tedy v prvním roce provozu, bylo na přístroji provedeno 1619 vyšetření, v roce 2013 to už bylo 2882 vyšetření. Jen za první dva roky provozu to tedy bylo celkem více než 4500 vyšetření. Podle nárůstu počtu vyšetření v lednu a únoru lze odhadovat, že tento rok se bude jejich počet pohybovat přes čtyři tisíce.

Kolik případů muselo být v minulém
roce převezeno na vyšetření
do jiných nemocnic?

Provoz CT je v současné době zajištěn v pracovní dny v ranní směně, o službách a víkendech zhruba ve dvou třetinách měsíce. Za celý minulý rok muselo být do jiného zařízení převezeno na vyšetření pouze třicet dva případů, což odpovídá objemu vyšetření za dva až tři dny. To je ve srovnání s okolními nemocnicemi velmi málo. Běžná roční doba výluk podobných přístrojů bývá dva až tři týdny z roku. V tomto roce chce nemocnice zajištění provozu CT časově ještě dále rozšířit o další dny v týdnu, a to jak vlastními lékaři, tak i na dálkový popis, který by zajišťovala přes internet jiná nemocnice, fakultní nebo krajská.

Kolik přístroj stál a byl nový?

CT přístroj Siemens Somaton Emotion byl pořízen na základě výsledku výběrového řízení podlimitní veřejné zakázky od firmy Siemens, s.r.o. a byl úplně nový. Jeho cena s DPH byla něco málo přes 5,4 milionu korun. Cena podobných přístrojů se na českém trhu běžně pohybuje v rozmezí až do patnácti milionů korun. Tím, že došlo k pořízení přístroje ještě v roce 2011, bylo ušetřeno i DPH ve výši čtyř procent z ceny, protože od roku 2012 se DPH zvyšovalo z deseti procent na čtrnáct. Na podzim 2012 nemocnice z důvodu zvýšení prostupnosti kapacity vyšetření dokoupila ještě druhou pracovní stanici v ceně 822 tisíc korun. Díky tomu může laborantka pracovat nezávisle na lékaři a v čase, kdy lékař provádí základní popis předchozího vyšetření, může laborantka připravit vyšetření dalšího pacienta. Tím se stihne za den provést vyšší počet vyšetření, což je při stálém nárůstu jejich počtu potřeba.

pem, ds

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail