Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Smírčí kříž v lese u Nových Křečan se dočkal opravy po poškození

smírčí križ

V průběhu sedmnáctého století byl v lese u Nových Křečan vztyčen smírčí kříž, aby připomínal událost, která se zde stala 24. 10. 1666. V ten den byl na cestě do Starých Křečan zabit obchodník Martin Kraus. Kříž stál v lese nad Starými Křečanami až do letošního února, kdy byl poškozen harvestorem (kácecím strojem) při těžbě dřeva pracovníky rumburské firmy Uniles a přišel o svou horní část. V průběhu března by mělo dojít k nápravě. „Poškození smírčího kříže nás velmi mrzí a omlouváme se za něj. Domluvili jsme odborné restaurování této památky, restaurátor už převzal odlomené části kříže, a protože se rozhodl opravit kříž u sebe v ateliéru, bude kříž odvezen a na původní místo vrácen po opravě, tedy asi v polovině dubna,“ uvedl řešení situace Libor Vaněček, předseda představenstva společnosti.

Podle historičky Kláry Mágrové musí smírčí kříž projít odbornou restaurací, a to kvůli svému stáří a významu. Památkově chráněný není.

Smírčích křížů je v celé České republice 1985, z toho na Děčínsku je jich devatenáct. Smírčí kříže bývaly vztyčovány na místech, kde se stalo neštěstí, nebo kde byl spáchán hrdelní zločin. Tyto kříže často vztyčovali sami provinilci, byla to součást jeho odčinění.

pem

 

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail