Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Horním Podluží se sešli zástupci obcí ze Šluknovska s hejtmanem Ústeckého kraje

Setkání se zúčastnilo osmnáct zástupců obcí ze Sdružení pro rozvoj Šluknovska, několik úředníků z Krajského úřadu Ústeckého kraje, senátor Jaroslav Sykáček a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Na programu byla například ekonomická situace sdružení, aktuální informace o záchytných kotcích a možného útulku pro zvířata v Rumburku nebo energetické zajištění Šluknovského výběžku.

Jednání zahájil předseda sdružení Josef Zoser, poté někteří zástupci obcí seznámili své kolegy se stěžejními událostmi v jejich obcích. Došlo k odhlasování a přislíbení finančního příspěvku ve výši deseti tisíc korun na závod Tour de Feminin. Jiřího Vícha, který má každoročně závod na starosti, navrhli krásnolipští na Cenu hejtmana Ústeckého kraje za zásluhy v oblasti sportu.

Za město Rumburk se jednání účastnila místostarostka Alena Winterová. Mluvila zde o tom, že město už má finance na projektovou dokumentaci na zřízení útulku, probíhá výběrové řízení na projektanta a na útulek je vyčleněno místo v bývalých kasárnách v Rumburku, kde jsou dnes záchytné kotce. Právě záchytné kotce by měly projít rozšířením a kromě nich by tu měl být i útulek. Kdy začne výstavba, se však zatím neví.

Starosta Starých Křečan se zmínil o tom, že jednal s jistým křečanským kynologem, který má několik kotců a nebránil by se spolupráci s jinými obcemi, kde by mohl odchytávat zatoulané psy. Tento kynolog je také schopen řešit postup psa dál z kotce, když se nepřihlásí jeho majitel. Spolupráce s obcemi záleží na dohodě.

Po příjezdu hejtmana bylo na programu řešení nezaměstnanosti na Šluknovsku.

Například ve Varnsdorfu přesáhla nezaměstnanost sedmnáct procent. Rumburk je na tom s necelými čtrnácti procenty lépe. Hejtman Bubeníček ujistil přítomné, že s nezaměstnaností se bojuje, před rokem byl podepsán Pakt nezaměstnanosti a do roku 2020 by měl Ústecký kraj dosáhnout celorepublikového průměru. „Celé Ústecko je postiženo nezaměstnaností, neustále na to upozorňujeme. Kvůli modernizaci pracovišť mizí pracovní místa pro lidi, kteří mají pouze základní vzdělání. A těch je čtyřicet procent ze všech nezaměstnaných na Ústecku,“ okomentoval hejtman situaci. Zároveň chválil projekt asistentů prevence kriminality. Ústecko je v tomto projektu nejúspěšnější v republice, a proto jde pětina finančních prostředků na projekt právě sem. Následně otevřel starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka téma přistěhovalectví Romů. Do Dolní Poustevny se jich za poslední dva měsíce prý přistěhovaly asi čtyři desítky, a to jen kvůli bydlení. Práci v Poustevně a okolí najdou jen stěží.

Ke konci jednání se přítomní zabývali energetickým zajištěním Šluknovska, rozvojem cestovního ruchu a dopravou.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail