Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Gymnastika a parkour na gymnáziu

parkour

Píše se rok 2010. Scházíme se poprvé v naší stařičké, ale funkční „mučírně“ (tělocvičně). Máme vše, co potřebujeme. Žíněnky, hrazdu, kruhy, bradla, švédskou bednu… A hlavně nám nechybí odhodlání. Několik málo nadšenců se připravuje na talentové zkoušky z gymnastiky. Trénujeme jednou týdně ráno od sedmi hodin a je nás pět.

Dnes se vídáme dvakrát až třikrát v týdnu a cestu na náš gympl za gymnastikou, parkourem a dobrou partou si nachází pravidelně kolem pětatřiceti kluků a holek z většiny škol v Rumburku, a někteří dokonce i z Varnsdorfu. Nejmladšímu jsou čtyři roky, nejstaršímu osmnáct. Různý věk, různé pohlaví, různá barva pleti, různá výkonnost nehrají roli. Spojuje nás nadšení a touha sám sobě dokázat, že to zvládnu a krůček po krůčku se budu zlepšovat. Je to dřina, ale po měsících skákání, nácviků, točení a posilování se výsledky u každého, kdo má výdrž a nepoleví, dostavují. Každý hledá svoji cestu a pracuje na sobě v kamarádské atmosféře, kdy jeden pomáhá druhému. První překonávají překážky sestavené ze švédských beden, druzí nacvičují wall flip (salto vzad odrazem o stěnu), třetí trénují různé kotouly, další posilují v nářaďovně. Jsou slyšet rady, povzbuzování, emotivní reakce na úspěch či neúspěch a někdy i potlesk při obzvláště vydařených kouscích kamarádů. Cíle jsou jasné: radost, zábava, smích, dřina, pot, mozoly, kamarádství a hlavně se nezranit! Zní tu jak staré gymnastické názvosloví toč vzad či vpřed, tak moderní slovník parkouristů. Side flip, back flip… Vzájemně se to doplňuje a rozšiřuje to obzory jak panu učiteli, tak mladým parkouristům. Ti nejmladší obdivně sledují starší při jejich skocích a letech a naopak starší pomáhají mladším či méně zkušeným s prvními krůčky ve světě parkouru. Mnohdy pokračuje trénink i venku a zkouší se nacvičené skoky a triky ve venkovním prostředí nebo se jen posiluje.

A co to je vlastně ten parkour?

Parkour je metoda tréninku, která nám umožňuje překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Parkourový trénink se soustředí na bezpečnost, dlouhověkost (dlouhodobost), osobní zodpovědnost a sebezdokonalování se. Odrazuje od riskování, předvádění se a nebezpečných kaskadérských kousků. Lidé, kteří trénují parkour, si váží komunity (společnosti), pokory, skromnosti, pozitivní spolupráce, sdílení znalostí, respektu ke všem lidem a místům a také důležitosti „umění si hrát“ v životě. Více např. na www.parkour.cz.

Naše hodiny a hodiny tréninků jsme několikrát ukázali společně před publikem. Není to naším cílem, ale je určitě příjemné slyšet potlesk a pochvalu, že se to někomu líbí. Pravidelně vystupujeme na Vánoční akademii Gymnázia Rumburk, zaskákali jsme si na maturitním plese letošní 8. A a 15. 5. budeme vystupovat na slavnostním vyhlášení akce Sportovec roku v Domě kultury Střelnice Rumburk. Posledním úspěchem byla v březnu první účast v novodobé historii naší školy na soutěži škol ve sportovní gymnastice. Soutěžilo se ve víceboji, dívky ve čtyřboji (přeskok, kladina, hrazda, akrobacie) a chlapci ve trojboji (hrazda, přeskok, akrobacie). Po vynikajících výkonech dívek (Anička Peroutková, Anežka Lhotáková, Natálka Brabcová) i chlapců (Matěj Čech, Honza Marek, Ondra Čech, Matěj Žítek) obě družstva zvítězila v okresním kole a poté i v krajském finále, které se konalo v Ústí nad Labem, a byla nominována do republikové soutěže.

Úrovní našich závodníků byli mile překvapeni i organizátoři soutěže a slyšeli jsme hodně chvály. Celý turnaj proběhl skutečně ve výborné a přátelské atmosféře a je pro nás jistě další motivací do dalšího skákání, nácviků, točení, kotrmelcování – prostě naší zábavy a radosti.

Pro zájemce o „umění si společně hrát“ a dobrou partu: pravidelně se scházíme v tělocvičně Gymnázia Rumburk v pondělí od 16.15 do 18.00 hod. a v pátek od 7.00 do 7.45 hod.

Stanislav Hocko
trenér a vyučující TV

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail