Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ragby v Rumburku již od minulého roku není utopií

ragby

Tvrdý a zároveň džentlmenský sport se v září minulého roku dostal i do našich končin. Parta ragbyových nadšenců založila sdružení přátel ragby v Rumburku pod názvem ALBA. Netrvalo to ani rok a už mají naplánovaný první přípravný zápas spolu s účastí na mezinárodním turnaji.

ALBA jako člen oficiální
České rugbyové unie

„Jakmile se něco začne dít, už to funguje a běží. Dokud tu žádné ragby nebylo, neozývali se ani žádní fanoušci či přívrženci. Jak je ale teď vidět, zájemců je hodně. Věřím, že jsme na dobré cestě,“ říká předseda klubu Vratislav «Anton» Drda, který je pomyslnou duší rumburského ragby. Hlavním trenérem je Zdeněk Zatloukal, jenž se ragby věnuje od mala a hrával ho na špičkové úrovni. Slova předsedy ale vypadají velmi reálně. Na začátku roku se totiž ALBA stala členem České rugbyové unie a již zmiňovaný první přípravný zápas je naplánován na 26. 4. v německém Kittlitz. Navíc se klub chystá do Polska, kde se zúčastní mezinárodního ragbyového turnaje.

Důraz na tempo a rychlost

Tréninky se konají každé pondělí a čtvrtek od 16.00 hod. po dobu půl druhé hodiny. Trenér dává velký důraz na tempo a rychlost, která je v ragby ohromně důležitá. A jak takový ragby trénink probíhá? Samozřejmostí je počáteční protažení, po něm následuje rozběhání s kotouly. Hráči se musí náležitě rozházet, to je jedna z věcí, která se trénuje neustále. Na programu jsou základní úkroky, techniky házení a orientace v prostoru. Systematický trénink také připravuje na postupy při samotné hře a návody «jak složit hráče a vzít si míč».

V Rumburku prozatím
sedmičkové ragby

Když se sešli poprvé, bylo jich osm. Dnes se už na tréninku rozcvičuje asi dvacítka hráčů, a to různých věkových skupin. ALBA plánuje flexibilně reagovat na to, jaké věkové skupiny se budou o hraní ragby zajímat. Teprve potom z nich může poskládat mužstva různých věkových kategorií. Tento sport si ke svému provedení žádá mnoho sportovců, proto se v Rumburku bude prozatím hrát jen takzvané sedmičkové ragby, při němž je potřeba sedm hráčů v poli. Vše záleží na zájmu, budoucnost může přinést i hru tzv. patnáctkového systému. A jestli bude zájem, trenéři se nebrání ani vzniku ženského ragbyového družstva.

Budoucnost je v účasti
na oficiálních soutěžích

Cílů má rumburské sdružení opravdu mnoho. Tím nejdůležitějším je sehnání sponzorů, kteří pomohou místnímu ragby reálně fungovat například v oficiálních soutěžích, do kterých se ALBA plánuje zařadit. První vlaštovkou je pomoc Schrödingerova institutu, který spolupráci přislíbil. Dále se tréninky přesouvají z travnatého hřiště za letním stadionem právě na něj, kde budou ragbisté trénovat na vyhovujícím povrchu. V dlouhodobém měřítku se chce ALBA zaměřit na spolupráci se zahraničními kluby a uspořádání vlastního turnaje ve zdejším trojzemí.

Kdo má zájem, ať neváhá

A že se tento sport stává stále více populárním? Důkazem je opětovné zařazení ragby do oficiálních olympijských sportů, což budeme moci pozorovat již v roce 2016 na letních olympijských hrách v Rio de Janeiru. Ragby v Rumburku stále hledá nové tváře, a tak jestli máte chuť poznat tento sport, neváhejte a přijďte. Věková hranice je od sedmi let výše. Více informací najdete na www.ragby-rumburk.cz.

 

Ondřej Obergruber

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail