Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na Pastelce se konal čtyřdenní projekt, účastnily se ho české i německé děti

Žáci prvního stupně ze Základní školy Pastelka Rumburk a ze základní školy z Ebersbachu společně strávili čtyři dny projektového vyučování, během něhož si vyzkoušeli, jaké to je, poskytovat první pomoc, projet překážkovou trať na kole a koloběžce, najít díru v duši na kolo nebo za pomoci policistů zastavovat řidiče a měřit jim alkohol v krvi.

Projektové vyučování

Dopravní výchova, která je součástí osnov, je pro děti zábavnější a záživnější, pokud ji učitelé zformují do projektu, v němž si žáci mohou všechno vyzkoušet a nemusí jen pasivně přijímat informace proudící od katedry k lavicím.

Učitelky na Pastelce připravily pro žáky čtyři stanoviště. Na prvním se mohli všichni seznámit s trochou zdravovědy za pomoci studentek rumburské zdravotnické školy. Na druhém stanovišti čekalo na děti jízdní kolo a jeho povinná výbava. Na dalším stanovišti děti jezdily na koloběžce, jinde poznávaly dopravní značky, na posledním stanovišti na ně čekali policisté. S těmi děti na Jiříkovské ulici měřily rychlost řidičů a zastavovaly je, kontrolovaly, zda jsou připoutaní a některým dávaly dokonce dýchnout. Řidiči byli prý většinou vzorní, škoda však, že jen ve dnech, kdy probíhala kontrola. Žáci se učili tím, že na všech stanovištích plnili úkoly. Po celé čtyři dny byli navíc se svými německými protějšky a v týmech soutěžili buď s nimi, nebo proti nim. Ty nejlepší čekaly hodnotné odměny.

V pondělí a úterý všem účastníkům přálo počasí a aktivity se konaly venku. Ve středu a ve čtvrtek byla většina aktivit přesunuta dovnitř do školy, venku zůstala jen skupina dětí, která za doprovodu policistů kontrolovala řidiče.

Ředitelka školy Anna Jindrová si akci pochvalovala, stejně jako přípravu ze strany personálu školy, tedy nejen učitelek, ale i paní školníkové, kuchařky a vychovatelek. Všichni projektovým dnům obětovali spoustu času, odměnou jim ale může být zájem a nadšení dětí. Učitelky navíc kromě dozoru také překládaly z češtiny do němčiny německým dětem a naopak. „Kdyby si takový projekt chtěla vyzkoušet jiná škola, klidně může i na našem pozemku. Jsme na to vybavení,“ nabídla Jindrová.

Všechny tyto aktivity mohly děti zakusit v rámci projektu Spolu v učení – spolu v pohybu. Akce byla podpořena Euroregionem Nisa jako součást projektu Ziel 3/Cíl 3. Projektové dny dopravní výchovy doplní v květnu ještě rodičovský turnaj v ping pongu a sportovní olympiáda.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail