Povinně dobrovolně aneb jak se nám žije v Pondělí

Tištěné noviny 08/2014 | 16. 5. 2014 | Nezařazené

Chytrý slovník definuje dobrovolnictví jako činnost prováděnou ve prospěch druhých bez nároku na finanční odměnu. Ti, kdož se po přečtení posledních pěti slov zděsili, nechť nečtou dále. Těm ostatním vřelé díky!

Já tvrdím, že k dobrým skutkům si člověk musí tak nějak dožít, dospět, prostě dojít. Nelze k tomu nutit. A protože my lidé máme od přírody fantastickou vlastnost najít si na vše výmluvu, říkáme, že na to, abychom pomáhali druhým, nemáme čas, nemáme finance, nevíme, kde máme začít, důvod si prostě každý najde. Nejhorší je spokojit se s myšlenkou „však mně taky nikdo nepomáhá“. Ovšem prozatím! Uvědomme si, že se k nám jednou osud otočí zády a třeba zrovna vy se budete potýkat s problémem výchovy vlastního dítěte s mentálním postižením, že se jednou můžeme ocitnout bez střechy nad hlavou, ať už vlivem osudu či nešťastné náhody, že budeme staří a pomoc potřebovat budeme. To pak zajisté rádi uvítáme, bude-li nám pár dobrých lidí po ruce. Tak proč si svůj dluh vůči společnosti nezačít splácet už teď? Nehledejte výmluvu, proč to nejde, ale vyberte si jeden z důvodů, proč začít! Děláme, že máme soucit, ale při tom nechceme, aby vedle nás žil někdo s postižením. Nevíme totiž, jak se máme chovat, bojíme se. A tak raději anonymně hodíme pár mincí na charitu a myslíme si, že to stačí. Jenže osud je nevypočitatelný a tvrdou ranou může zasáhnout kohokoliv z nás. Tohle není o čištění vaší karmy, ale o překročení vlastního stínu a nelhostejnosti. Představte si, že se jednou dostanete do průšvihu a nikdo vám nepomůže. Budete nadávat na systém, lidi a stanete se mizantropem. Když ale pomůžete dobrovolně jiným, vaše šance, že vás někdo z průšvihu dostane, se zvýší.

Chcete-li si připadat potřební, užiteční pro společnost, máte-li rádi aktivní odpočinek, chybí-li vám ti správní přátelé pro život, chcete-li patřit do komunity jedinečných a ojedinělých lidí a ještě k tomu užít kupu zábavy a zažít neuvěřitelné věci, rádi se s vámi a i s tebou uvidíme v Agentuře Pondělí. Však i máma Forresta Gumpa vždycky říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.

Takže jak z nadpisu vidno jest, berte prosím dobrovolnictví jako svou povinnost, děláte to přeci i pro sebe. A neváhejte, mezinárodní den dobrovolníků připadá na 5. 12., zapojte se a oslavte ho s námi. Anebo si to aslepoň zapište za uši a až vyprovodíte Mikuláše se všemi čerty i anděly, myslete pak na nás všechny a držte nám palce, prosím. Budeme to potřebovat.

Dobrovolně děkuji za sebe, za ostatní lidi dobré vůle a především děkuji Agentuře Pondělí za to, že mi umožnila začít měnit svůj život a náš svět.

P.S. Já sama jsem přišla do Pondělí takhle jednou v pondělí. Vy přijďte do Pondělí klidně v úterý, budou tam na vás čekat. Pomozte nám spojit dva břehy!

Petra L.

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2014/05/16/povinne-dobrovolne-aneb-jak-se-nam-zije-v-pondeli/