Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Předsudky ke zdravotně znevýhodněným pomalu mizí

V dnešní době, kdy se často klade důraz na dokonalost, vzhled a schopnosti, je pro člověka s handicapem stále těžké najít své důstojné místo ve společnosti. Za dob totalitního režimu byli zdravotně znevýhodnění lidé doslova odříznuti od světa, aby se na ně ostatní soudruzi nemuseli dívat. Vytvářela se iluze o tom, že člověk z tehdejších ústavů sociální péče (dnes domovy pro osoby se zdravotním postižením) je nebezpečný a je třeba ho separovat od těch „normálních“. Mříže v ústavech a svěrací kazajky nebyly ničím neobvyklým. Jak doba pokročila, v roce 2006 vznikl zákon o sociálních službách, více se mluví o lidských právech a kvalita sociálních služeb se postupem času zvyšuje. Ústavy se transformují, přibývají chráněná bydlení a vzniká řada projektů podpořených Evropskou unií na téma integrace člověka s handicapem do společnosti.

Právě díky těmto možnostem Agentura Pondělí realizuje projekt Individuální podpora na cestě do práce, ve kterém se snaží najít práci pro lidi se znevýhodněním na otevřeném trhu práce. Jakmile jsem začala pracovat v rámci tohoto projektu, byla jsem mile překvapena, jak postupně mizí nedůvěra a předpojatost zaměstnavatelů vůči člověku s handicapem.

Z oslovených zaměstnavatelů ve Šluknovském výběžku jsme se setkali jak s přijetím, navázáním spolupráce, tak samozřejmě i s odmítnutím. Ne však ve smyslu „nechceme tady takové lidi“, ale většinou z kapacitních důvodů. Velice příjemným překvapením pro nás byla otevřenost Stavebního bytového družstva občanů Průkopník, kdy bylo našim uživatelům umožněno si vyzkoušet práci v úklidu. Idea vypadala tak, že by každý den probíhal celkový úklid, díky tomu by obyvatelé panelového domu nemuseli uklízet a dva lidé se zdravotním znevýhodněním by tak získali pracovní smlouvu. V průběhu zkoušky nenastala žádná komplikace,

vytvořil se speciální úklidový řád a vše funguje. Setkali jsme se i s negativními reakcemi obyvatelů, padaly i stížnosti, převážně kvůli financím a narušení zajetého stereotypu. Přirozeně, jako vždy, když přijde v životě změna, trvá nějakou dobu, než ji člověk přijme. Důležité však je, že naše společnost prochází vývojem a díky integraci těchto lidí může každý obyčejný člověk zjistit, že se ho nemusí obávat a pochopí, že si zaslouží stejné šance jako my.

 

Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Lenka Chroustová
asistentka podporovaného zaměstnávání

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail