Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk i letos oslavil Den Země

Den Země

V pátek 25. 4. bylo už dopoledne na Lužickém náměstí živo. Hemžilo se to dětmi z mateřských i základních škol, u stánků si mohli návštěvníci Dne Země koupit cukrovou vatu nebo tradiční trdelník, mohli se také podívat na exponáty parohů, které sem přivezli studenti Střední lesnické školy Šluknov, k vidění byli i draví ptáci. V dalším rohu náměstí se zase blýskaly ručně vyrobené šperky i designérské kousky, jako třeba skleněné růže. Svůj prezentační stánek zde měly i rumburské záchytné kotce. Děti jistě potěšil nafukovací hrad a možnost vyzkoušet si jízdu na velké koloběžce.

Program letos odstartoval v 10.00 hod., kdy všechny přítomné přivítala jedna z organizátorek z Domu dětí a mládeže Rumburk společně s místostarostkou Rumburku Alenou Winterovou a jednatelem společnosti Pro Eko Varnsdorf Milanem Hulánem. Všichni tři popřáli dětem i dospělým, aby se jim program líbil. První krok k úspěchu byl splněn – bylo teplo a nebe takřka bez mráčku.

Následovala půlhodinová pohádka O Plaváčkovi, která byla určena především pro děti z mateřských škol. Po pohádce se děti a učitelky dočkaly vyhlášení nejlepšího Města budoucnosti a ocenění svých prací. V 11.00 hod. vystoupil na oslavě jazzový orchestr Základní umělecké školy Rumburk, po něm ještě zahrál pan Macháček ze Srbské Kamenice. Program doplnila také reprodukovaná hudba, své umění předvedli rumburští judisté, zatančili malí romští tanečníci a v 16.00 hod. bohatý program skončil.

Den Země slavíme každoročně 22. 4., v Rumburku jsme si ho připomněli až před víkendem, o tři dny později. Svátek vychází z oslav původních dnů Země, které lidé slavili při jarní rovnodennosti 21. 3. a vítali tak přicházející jaro. Dnes Den Země vnímáme jako ekologicky motivovaný svátek, jako způsob, jak upozornit na nebezpečí přemíry odpadů, které lidstvo produkuje. Den Země dnes slaví více než miliarda lidí ve 175 státech světa. Stal se největším svátkem, který lidé slaví bez ohledu na původ, víru či národnost.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail