Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dárek k Roku české hudby

Krásný dárek k Roku české hudby 2014 obdrželi návštěvníci koncertu 13. 5. v domě kultury od klavíristky Jitky Čechové. Interpretka k nám přijela vzdát poctu Bedřichu Smetanovi, zakladateli české národní hudby, a oslavit ho především jako českého básníka klavíru. Z celého vystoupení jsme cítili celoživotní zaujetí Smetanovou hudbou. S hlubokou znalostí nás provázela jeho pohnutým životním osudem i tím, jak se odráží v jeho skladbách. Hovořila také o tom, jak jsou na zahraničních zájezdech i s Českým triem Smetanovy skladby žádány a s jakým pochopením se setkávají. Mou vlast mají v repertoáru téměř všechny světové orchestry.

Paní Čechová hrála pro hrstku rumburských posluchačů stejně virtuózně a podmanivě jako ve vyprodaných sálech na nedávných zájezdech v Brazílii a Japonsku. Z předložených přídavků byl vybrán Leoš Janáček a ukázka z cyklu „Po zarostlém chodníčku“.

Zakončení bylo stylové. Dostali jsme se zpět do let, kdy zaplněná aula gymnázia byla stánkem krásné hudby a v abonentních sezónách se zde střídali nejvýznamnější umělci, kteří šířili dobré jméno našeho publika po celé republice. Byl mezi nimi i profesor Paleníček, otec manžela paní Čechové, a několikrát nás uchvátil interpretací právě Janáčkových skladeb.

Helena Menšíková

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail