Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Světový týden respektu k porodu v Rumburku

větrnik

Světový týden respektu k porodu má svůj původ ve Francii, kde byl poprvé vyhlášen v roce 2004 nezávislou organizací AFAR (Frankofonní aliance pro respekt k porodu), což je asociace sdružující osoby a organizace snažící se o humanizaci porodu. Česká republika se k této iniciativě připojila v roce 2006. Letos poprvé se do této kampaně zapojila i rumburská porodnice, která ve spolupráci s mateřským centrem Větrník připravila ve třetím květnovém týdnu festival věnovaný těhotenství a porodu.

Ve dnech od 19. do 25. 5. měly v dopoledním programu Větrníku probíhat odborné přednášky o těhotenství, šestinedělí, péče o novorozence či alternativních metodách u porodu, a to pod vedením porodních asistentek a novorozenecké sestry Lužické nemocnice a polikliniky. Připravena byla také průvodkyně předporodními kurzy s ukázkou cvičení pro těhotné ženy a celý program pak měl být zakončen Dnem otevřených dveří v rumburské porodnici. Pro nedostatečný zájem veřejnosti však proběhly jen některé ze zmiňovaných aktivit.

V pondělí 19. 5. byl návštěvnicím Větrníku podrobně představen program celého festivalu. Maminky byly současně seznámeny s celostátním projektem Přirozený porod v porodnici, do kterého je od ledna letošního roku zapojena i rumburská porodnice. Oba projekty spolu úzce souvisejí. V úterý 20. 5. proběhla za pěkné účasti beseda o šestinedělí s porodní asistentkou Lindou Kocůrkovou provázaná s interaktivní přednáškou Věry Meistnerové na téma péče o novorozence. Maminky zaujaly nejen praktické ukázky na modelu, ale zajímaly se i o to, jak probíhají porody právě v rumburské porodnici. Jejich dotazy a připomínky byly pro obě přednášející velmi cenné.

Další přednášky, které měly proběhnout ve středu a ve čtvrtek, však byly pro nedostatečnou účast zrušeny. Porodní asistentky Dana Křemenáková a Jitka Kebzová tak bohužel nedostaly prostor k prezentaci svých programů. Budou však domluveny náhradní termíny přednášek, které MC Větrník včas zveřejní na svých webových stránkách.

Závěr Týdne respektu k porodu se naštěstí vydařil. Den otevřených dveří v rumburské porodnici své zájemce přilákal a ti s chutí využili možnosti prohlédnout si porodní sály i oddělení šestinedělí. Do porodnice se tak přišly podívat nejen nastávající maminky, které se rozhodují, kde budou rodit, ale i ty, které zde již rodily a byly zvědavé, jak se porodnice s postupem času proměňuje.

Přestože organizátorům akce vyvstává nepříjemná otázka, proč se festival nesetkal s větším ohlasem, patří jejich veliký dík všem maminkám, které jej podpořily svou účastí. Staly se jeho nedílnou součástí a navíc svou aktivitou poskytly odborníkům důležitou zpětnou vazbu a řadu cenných podnětů. Mohou tak napomoci při zkvalitňování péče poskytované všem nastávajícím maminkám, rodičkám a šestinedělkám, které se rozhodnou rodit v rumburské porodnici, stejně jako motivovat Lužickou nemocnici a mateřské centrum Větrník k uspořádání dalších ročníků tak důležité kampaně, jakou Světový týden respektu k porodu bezesporu je.

Andrea Semerádová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail