Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V květnu uplynulo již 96 let od Rumburské vzpoury

Výročí  Rumburské vzpoury

Ve středu 21. 5. se uskutečnil pietní akt, při němž si přítomní připomněli událost, která do dějin vešla pod názvem Rumburská vzpoura.

V 10.00 hod. začal pietní akt u pomníku popravených za místním hřbitovem. Aktu se zúčastnili zástupci měst Rumburk a Nový Bor, z pozvaných starostů Roman Forfera z Rybniště, někteří zastupitelé, radní, baráčníci a veřejnost. Akt dále pokračoval v 10.20 hod. u sochy Nepokořený v Parku Rumburské vzpoury. Událost si připomněli také v Novém Boru, i když několik dní před aktem v Rumburku.

 

Hrdinství, za které se platí

Rumburská vzpoura propukla 21. 5. 1918, tedy před šestadevadesáti lety. Pětašedesát mužů v čele s Františkem Nohou odepřelo poslušnost svým velitelům tím, že na ranní nástup přišli oproti rozkazu s puškami. Přidávali se i další vojáci. Nakonec jich bylo sedm set. Vedení vzpoury se podařilo navázat kontakt s královéhradeckým 18. pěším plukem umístěným v České Lípě, přenesení vzpoury i tam bylo nadosah. Vzpoura by mohla přerůst v revoluci, která byla tenkrát na spadnutí.

Vzbouřenci se vydali na pochod k Novému Boru. Tam však byli obklíčeni a rozprášeni vojsky rakousko-uherské armády složené z převážně česky mluvících vojáků královéhradeckého 18. pěšího pluku.

O osm dní později, 29. 5. 1918 brzy ráno, byli tři vůdci povstání, František Noha, Stanko Vodička a Vojtěch Kovář, zastřeleni. Téhož dne večer bylo zastřeleno ještě několik vojáků, kteří k tomu byli odsouzeni stanným soudem v Rumburku a Novém Boru. Někteří vyvázli s mnohaletým umístěním do vězení, například do terezínské pevnosti, nebo byli posláni na frontu.

Podle historika Jindřicha Marka byla květnová vzpoura vojáků v Rumburku jednou z nejvýznamnějších událostí vedoucí k 28. říjnu 1918, není tedy zajímavá jen z hlediska regionálních dějin.

 

Připomínka bez dětí a mládeže

Organizátoři pietního aktu byli překvapeni tím, že se ani jedné části piety neúčastnila ani jedna základní škola ani gymnázium, ač o akci věděli jejich zástupci. Na pomník nad hřbitovem se přišla po oficiálním aktu podívat pouze jedna z rumburských školek.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail