Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ve Šluknově se sešli starostové z výběžku s ministry

Setkání s ministry

V pondělí 12. 5. navštívila Šluknovsko ministerská delegace. Se starosty přijel na zámek ve Šluknově jednat ministr vnitra Milan Chovanec, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Ministerskou trojici doplnil ještě policejní prezident Tomáš Tuhý a poslanec Jaroslav Foldyna. Mezi starosty byl i senátor Jaroslav Sykáček.

Hlavním tématem bylo sociální bydlení, nevyhovující podmínky v některých pronajímaných bytech a přehnané ceny takových pronájmů. Řeč přišla i na drogy, nárůst počtu policistů v Ústeckém kraji a na prodej šrotu. Hned v úvodu poznamenal poslanec Foldyna, že řešení situace už nelze odkládat a je třeba okamžitě zasáhnout. Ministr vnitra poděkoval za pozvání a ujistil přítomné, že bere problémy Šluknovska vážně. Ve Šluknově chtěl vyřešit časový horizont řešení stěžejních bodů. Jedním z nich by mělo být zavedení registru přestupků, který by měl zahrnovat i drogové delikty. Také by mělo dojít k přísnějšímu trestání recidivistů. K bydlení, které si ministři prohlíželi ve Šluknově, se vyjádřil elegantně, jeho slova však měla váhu: „Dnes jsem viděl nejdražší byt ve střední Evropě. Tam, kde se tržní cena nájmu pohybuje, řekněme, okolo dvou stovek, platí lidem stát nájem ve výši osmi tisíc. Viděl jsem za tím vším frustrované lidi a jednoho vysmátého podnikatele.“

Ministr Dienstbier se pokusil zmírnit napětí informací o tom, že v běhu je novela zákona o hmotné nouzi, díky které by mělo skončit obchodování se sociálními dávkami. Zároveň je také třeba definovat hygienické limity pro užívání bytových prostor a vyřešit věčné problémy se zadlužováním obyvatel.

Podle ministryně Marksové Tominové bude první pomocí pro Šluknovsko zmíněná novela zákona o hmotné nouzi, aby nedocházelo ke zneužívání doplatků na bydlení. Novela by měla definovat, co ještě bydlení je a co už není. Měla by nabýt účinnosti v lednu 2015. Vláda se také zabývá návrhem zákona o sociálním bydlení, na který se čeká patnáct let. Ten by měl pamatovat na seniory, mladé rodiny s dětmi i lidi ze sociálně vyloučeného prostředí.

Jeden z příspěvků měl starosta Starých Křečan František Moravec. Upozornil v něm na to, že asi sedmdesát procent kriminality na Šluknovsku vzniká kvůli drogám. Reagoval na nevzetí Vietnamců z varny v Kyjově do vazby a ptal se, jak se bude situace s drogami řešit.

Ministr Chovanec na to reagoval přitakáním, že vnímá výrazné navýšení laboratoří a vietnamských drogových kartelů, o čemž jednal i premiér Sobotka s kancléřkou Spolkové republiky Německo Angelou Merkelovou. Drogy se totiž z českého pohraničí také snadno dostávají do Saska a Bavorska. Dochází tak k mezinárodnímu přesahu a boj proti výrobcům drog je zatím neúčinný. Stát bude muset podle Chovance zasahovat proti drogám tvrději.

Po jednání přišla na řadu ještě tisková konference a návštěva ministrů ve Varnsdorfu.

Podle senátora Sykáčka má nyní Šluknovsko šanci. „Teprve nyní je vytvořen prostor pro prosazení potřebných legislativních změn. Máme ministry, máme většinu v Poslanecké sněmovně i v Senátu a je nutné toho pro region Šluknovska využít,“ vyjádřil se.

„Poslali jsme dopis vládě ne proto, abychom politikům vytkli, že s našimi problémy nic nedělají, ale proto, abychom jim tyto problémy připomněli a přiměli je k jejich řešení tam, kde na to sami nestačíme. Z tohoto setkání mám pocit, že ministři si z něj něco vzali a nevypustí to druhým uchem ven,“ okomentoval setkání na Šluknovském zámku starosta Rumburku Jaroslav Trégr.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail