Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Loreta Rumburk nabízí i přes letní měsíce bohatý program

Letní program v Loretě Rumburk v roce 2014 vedle tradičních večerních prohlídek při svíčkách doplní dvě novinky. Připraveny jsou technicky zaměřené komentované prohlídky běžně nepřístupných prostor Lorety Rumburk a speciální prohlídky pro děti. V barokní sakrální památce Loreta Rumburk z 18. století je otevřeno celoročně od úterý do soboty, v hlavní sezóně od 10.00 do 17.00 hod. Návštěvníci mají k dispozici písemného průvodce Loretou Rumburk v sedmi jazykových mutacích. K vidění je mimo jiné restaurovaná poutní kaple Svatých schodů a česko-německá Expozice církevního umění Šluknovska. Délka pobytu není časově omezena. Na prohlídku je dobré si vyhradit alespoň třicet minut. V případě zájmu je možné si zamluvit komentovanou prohlídku s průvodcem. Vstupné do Lorety Rumburk zůstává nezměněné, tedy 50 a snížené 25 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Mariánské poutní místo v Rumburku a jednu z nejhodnotnějších loretánských kaplí v České republice spravuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.

Novinkou letní sezóny 2014 jsou technicky zaměřené prohlídky, které zájemce provedou běžně nepřístupnými prostory barokní památky z let 1704 – 1707. Uskuteční se v sobotu 28. 6. a 5. 7. od 10.00 hod. Zájemci si během devadesáti minut prohlédnou původně plochou střechu loretánské kaple, dvojitý plášť kaple, vlastní Svatou chýši a kryptu. Přístupný bude i prostor pod kaplí Svatých schodů, který kapucínům sloužil jako skleník a v letech 1. světové války jako vojenská lidová kuchyně. Návštěvníci se seznámí s barokními odvodňovacími chodbami z 18. století. Počet účastníků těchto prohlídek je z kapacitních důvodů omezen na třicet osob a nutná je předchozí rezervace na tel. 604 555 922 či e-mailu loreta.rumburk@seznam.cz. V případě zájmu se v den konání uskuteční ještě druhá prohlídka.

Druhou letošní novinkou jsou speciální prohlídky loretánského areálu pro děti. Od 28. 6. do 2. 8., od úterý do soboty vždy v 15.00 hod. bude k dispozici průvodkyně, která dětem nabídne hodinovou prohlídku, při níž se malí návštěvníci seznámí s loretánským příběhem. Budou plnit hravé úkoly, luštit hádanky, kreslit či vystřihovat andílka. Rodiče mezi tím mohou absolvovat vlastní prohlídkový okruh.

V červenci a srpnu v Loretě Rumburk proběhnou vyhledávané večerní prohlídky při svíčkách. Nepoužívají se při nich kostýmy a hrané scénky. Naopak se nabízí prožitek varhanní hudby, duchovních skladeb, ticha, tmy, svitu svíček a příběhů, které se v Loretě Rumburk a kapucínském klášteře v předchozích 331 letech staly. Večerní prohlídky při svíčkách o délce devadesáti minut proběhnou v úterý 1. 7., 8. 7., 19. 8. a 26. 8. od 20.00 do 21.30 hod.

Od 28. 5. do 26. 7. je v ambitu Lorety Rumburk k vidění putovní výstava velkoformátových fotografií sakrálních památek ze stezky „Via Sacra. Setkání, která dojímají“. Mezinárodní poutní stezka prochází Horní Lužicí, Dolním Slezskem a severními Čechami a propojuje středoevropské významné sakrální památky. Na výstavě se současně představuje kopie Malého postního plátna ze Žitavy z 16. století. Vícejazyčnou výstavu připravila Städtische Museen v Žitavě. Výstava se dosud prezentovala například v Jeruzalémě, Bruselu, Berlíně, Praze, Římě a Drážďanech.

Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy do Lorety Rumburk dorazí putovní výstava o zakladateli péče o nevidomé. Výstava „Tys mě vedl… Alois Klar (1763 – 1833) a péče o nevidomé v Čechách“ se v křížové chodbě Lorety Rumburk představí od 2. 8. do 6. 9. Pedagog Univerzity Karlovy, zakladatel slepeckého ústavu v Praze na Malé Straně a rodák z Úštěku měl díky rodinným vazbám blízko i k Rumburku.

Tradiční akcí, jejíž kořeny v Rumburku sahají až do roku 1685, je odpustková církevní slavnost Porciunkule, která se v Loretě Rumburk koná v sobotu 2. 8. od 10.00 do 17.00 hod. Program zahrne pouť k Panně Marii Andělské z Porciunkule, koncert duchovní hudby, výstavu a divadelní pohádku pro děti. Vstupné na slavnost Porciunkule je dobrovolné.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail