Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Malířská performance na festivalu duchovní hudby ve Filipově

Filipovská bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů letos hostí již 8. ročník mezinárodního hudebního festivalu „Varhanní duchovní hudba ve Filipově“. Jedinečné chrámové prostory letos rozezní při devíti koncertech patnáct renomovaných umělců z Česka, sousedního Německa, Polska, Francie, Belgie a USA.

 

Návštevníci koncertů, které se již tradičně uskuteční každou prázdninovou neděli od 14.00 hod., se mohou těšit na varhanní recitály třeba v režii poláka Waldemara Krawiece (13. 7.)., Belgičana H. G. Reinertze (10. 8.) nebo vynikajícího amerického varhaníka Davida di Fiore (17. 8.).

Posluchače, kteří dávají přednost varhanní hudbě ve spojení s krásou lidského hlasu, jistě potěší úvodní koncert festivalu v neděli 6. 7., kdy za doprovodu varhaníka Adama Viktory vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová. Oba jsou velmi aktivní hudebníci. Společně založili mimo jiné soubor Ensemble Inégal, který objevuje krásu hudby českého barokního skladatele J. D. Zelenky.

Lesní roh bude ve Filipově znít poprvé, a to při koncertě 20. 7. Varhaník z dómu svatého Petra v Görlitz Reinhard Seeliger zahraje společně s hornistou Manfredem Dippmannem.

Vítěz mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, barytonista Jan Morávek, vystoupí v programu společně s varhaníkem Janem Kalfusem v neděli 27. 7.

Händelova suita D dur nebo Zlaté okno z cyklu Okna od Petra Ebena – to jsou jen dvě skladby z koncertu pro varhany a trubku, který se uskuteční 3. 8. Uslyšíme mladé vynikající hudebníky – varhaníka Přemysla Kšicu a trumpetistu – jazzmana Miroslava Smrčku.

Performer, výtvarník, scénárista Vladimír Kiseljov ozvláštní letošní festival svým výtvarným pojetím hudby. Za doprovodu varhaníka Michaela Bárteka vytvoří při koncertě 24. 8. jedinečnou malbu inspirovanou hudbou, kterou v té chvíli uslyší.

Poctu letošnímu „Roku české hudby“ složí naši hosté – houslistka Lucie Sedláková-Hůlová a varhaník Robert Hugo při závěrečném koncertu v neděli 31. 8.

Mezi skladbami od J. S. Bacha, J. K. Vaňhala zazní i Preludium a fuga D dur nebo Romance f moll pro housle a varhany od Antonína Dvořáka.

Záštitu nad letošním festivalem převzal senátor Parlamentu České republiky Jaroslav Sykáček a starosta Města Jiříkov Michal Maják.

Srdečně vás, milí posluchači, zveme v červenci a v srpnu do Filipova. Každou neděli od 14.00 hod. je pro vás připravena krásná hudba v inspirujícím duchovním prostoru baziliky Panny Marie. Vstup na koncerty je volný.

Irena Trmalová
Arte Musica

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail