Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Třikrát čti, než jednou podepíšeš!

Mnohý z nás, ať už na vlastní kůži nebo ve svém okolí, zažil tu situaci, kdy se splácení dluhů stává problémem. Může za to často nereálný odhad vlastních možností nebo mimořádná událost, a to zejména ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, rozvod nebo smrt v rodině. Nesplácení dluhů s sebou nese množství rizik, může dojít k odebrání majetku, k vystěhování, odpojení elektřiny a plynu, nepříjemný a stresující je i nátlak věřitelů, vymahačů a exekutorů. Proto dříve, než podepíšeme jakoukoliv smlouvu o půjčce, opravdu důkladně si ji prostudujme. Přitom je třeba klást důraz nejen na výši RPSN (roční procentuální sazba nákladů), ale také na další poplatky, penále a pokuty, které jsou se smlouvou spojené. Neméně pečlivě si prostudujme i každou jinou smlouvu (s telefonním operátorem, realitní kanceláří, poskytovatelem energií), neboť i zde se často skrývají mnohé nástrahy.

Je dobré si uvědomit, že půjčování peněz i poskytování některých jiných služeb je pro mnohé poskytovatele výnosný obchod. Vždyť o peníze jde v tomto případě v první řadě. A tomu samozřejmě odpovídá i stavba smlouvy. Dávejme si pozor i na tzv. zajištění úvěru, mnohdy obsahuje smlouva ustanovení, že při jakémkoliv zpoždění se splácením lze okamžitě předmět zajištění (třeba váš rodinný dům) odebrat a prodat. Prodej je pak realizován za pro dlužníka velmi nevýhodných podmínek.

Seriózní společnosti poskytnou smlouvu před podpisem k domácímu prostudování. Trvejte na tom, pročtěte si důkladně všechna ustanovení, a pokud bude třeba, poraďte se s někým dříve, než smlouvu podepíšete. V Rumburku to může být třeba bezplatná Dluhová poradna města Rumburk, kterou provozuje Fin Archa – občanské sdružení za podpory Města Rumburk. Najdete nás na adrese tř. 9. května 859/54, Rumburk (tři domy pod městským úřadem směrem k nádraží). Otevírací doba: pondělí 12.30 až 18.00 hod., úterý 9.00 až 14.30 hod., středa 11.00 až 18.00 hod. Tel.: 606 671 827 (B. Slaná).

Za poradnu Bohunka Slaná

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail