Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Píšete nám

Vážení čtenáři,

dne 21. 8. v den, kdy jsme si připomínali smutné výročí invaze ruských vojsk v roce 1968, se dostalo město Rumburk do všech sdělovacích prostředků. Chci vyjádřit svůj názor k těmto událostem.

Sestru, která byla obviněna, znám. Znám ji jako slušnou pracovitou ženu. Možná udělala chybu, možná chtěla zkrátit utrpení, nevím, to ať vyřeší vyšetřovatelé. Ale brát ji do vazby? Daleko nebezpečnější lidé jsou vyšetřováni na svobodě! Proč, když už ředitel Šváb svolal tiskovou konferenci, neřekl, jak jsou setry vytížené, že jejich práce je náročná fyzicky i psychicky. Proč se neomluvil rodině pacientky? Naopak, proč rozpoutal takovouto negativní mediální kampaň? Není stydno zastupitelům, kteří ho neodvolali? Mně je stydno a velice smutno.

Barbora Michalinová

Odpověď na článek
paní Barbory Michalinové

 

Vážená paní Michalinová,

k Vašemu článku si dovolím několik slov. Jak uvedl krajský státní zástupce, viní podezřelou bývalou zdravotní sestru z vraždy, tedy nikoliv z chyby nebo ze zkrácení utrpení. V podstatě k tomu samému došlo i vnitřní šetření nemocnice. Udivuje mě proto, jak na to celé jako zdravotník nahlížíte. Snad každý zdravotník přece ví, že podání většího množství kalia přímo do krevního řečiště má fatální důsledky a vede k nezvratnému stavu, tedy ke smrti člověka. Rovněž i to, že to, co nastává po podání této látky, v žádném případě nelze označit za zkrácení utrpení či poklidný odchod z tohoto světa, ale právě naopak. Přijímat pravdu může být někdy nesmírně kruté, obzvláště pokud jde o čin někoho, koho osobně známe. Každý z nás, kdo se tímto případem musel zabývat, si stále dokola kladl otázku „proč?“. To zřejmě ví ale jen sama dotyčná.

Po tom, co Policie ČR sdělila obvinění, bylo povinností vedení nemocnice informovat o tom, co se stalo. Chválit přitom zdravotní sestry, jejichž práce je mnohdy skutečně velmi náročná, nebylo v tu chvíli určitě na místě. Nešlo přece o selhání zdravotních sester, ale jedné konkrétní osoby. Dokonce zaznělo, že právě díky zdravotním sestrám se o případu dozvědělo vedení nemocnice, a mohlo tak podat trestní oznámení. Negativní mediální kampaň nevyvolalo tedy vedení nemocnice, ale samotný fakt, že se něco takového stalo. Za dané situace bylo svolání tiskové konference a seznámení veřejnosti s tím, co se stalo, jednoznačně správné rozhodnutí. Opačný postup by byl považován za snahu o „zametení případu pod koberec“, a to rozhodně vedení nemocnice nechce. Pravda není ani to, že by se vedení nemocnice neomluvilo rodině pacientky.

Celý systém zdravotnictví je v podstatě postaven na důvěře pacienta ve zdravotníka. To, co se u nás zřejmě stalo, osobně považuji za přímý útok na samotnou podstatu celého systému, který se už nesmí opakovat. Příště by tou poškozenou pacientkou mohla být třeba naše maminka, sestra nebo dcera, kterou dobře známe, a tou zdravotní sestrou někdo, koho neznáme vůbec. Hodnotila byste to i pak stejně jako dnes? Jsem přesvědčen, že určitě ne.

Na zastupitelstvu města jsem již sdělil, že rezignuji na post ředitele nemocnice, pokud se informace, které jsem sdělil médiím, ukážou jako nepravdivé. Nikoliv však za to, že jsem řádně a pravdivě o události informoval.

Darek Šváb
ředitel nemocnice

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail