Ve Šluknovském výběžku se rozmáhá pytláctví, myslivci nabízejí odměnu

Tištěné noviny 15/2014 | 25. 9. 2014 | Nezařazené

V honitbách po celém výběžku zaznamenali myslivci nevybíravé řádění pytláků. Ti pozdě večer, v noci nebo brzy ráno v lese pravděpodobně z terénních aut střílejí zvěř nezákonným způsobem. Střílejí takto na zvěř i v době hájení, neuniknou jim ani mláďata, která buď jejich rukama zahynou, nebo přijdou o matku, na které jsou závislá. Bezprostředně po střelbě pytláci střelenou zvěř naloží do auta a odvezou ji. Tato situace trvá již několik měsíců, šetří ji Policie ČR a určitá opatření se snaží dělat i okolní myslivecké spolky včetně ostatních vlastníků honiteb.

Cílem pytláků je obchodovat se získaným masem. Prodávají jej třeba za poloviční cenu, protože se o zvěř a její krmení nemusí starat, což je výhodné jak pro ně, tak pro odběratele, mezi nimiž mohou být i majitelé restaurací. „Zastřelená zvěř, která neprojde veterinární kontrolou, však může mít závadné maso, a to může poškodit zdraví strávníků,“ říká zástupce honitby Valdek Karel Schäfer. Navíc je prodej takovéto zvěřiny nelegální a restauracím, které se na tomto obchodu podílí, hrozí od kontrolních orgánů pokuta až do výše dvou miliónů korun. Samotným pytlákům pak hrozí trest odnětí svobody až na dobu pěti let.

„Vzhledem k tomu, že chceme urychlit vyšetřování a pomoci k dopadení a potrestání pachatelů, pro které nemám nejmenší pochopení, rozhodli jsme se nabídnout odměnu ve výši dvacet tisíc korun každému, kdo poskytne informace, které povedou k odhalení a potrestání pytláků a obchodníků s nelegálně ulovenou zvěřinou. Každý, kdo bude ochoten poskytnout informace, se na mne může obrátit,“ uzavírá Karel Schäfer.

 

r

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2014/09/25/ve-sluknovskem-vybezku-se-rozmaha-pytlactvi-myslivci-nabizeji-odmenu/