Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V domě kultury se konala předvolební debata, byla poklidná a profesionálně řízená

V úterý 7. 10. v 17.00 hodin se velký sál Domu kultury Střelnice zaplnil občany, kteří si chtěli poslechnout, jak bude deset zástupců místních politických stran a sdružení odpovídat na otázky týkající se problémů Rumburku. Dvě a půl hodiny dlouhou debatu moderoval Václav Sochor z Českého rozhlasu. Na přetřes přišla nemocnice, kumulace funkcí, obvinění starosty a obžalování místostarosty, Rumburské noviny i další záležitosti.

 

Chybělo jen ANO

Debaty se účastnilo deset zástupců, jediné hnutí ANO 2011 za sebe nikoho nevyslalo. Podle prohlášení, které místní sdružení vydalo, panovala obava, že hlavním účelem debaty je „vytvářet zdání jakéhosi objektivního zhodnocení personální a obsahové úrovně stran, sdružení a hnutí vstupujících v Rumburku do voleb“. Radek Andrš, který je pod prohlášením podepsán, připojil, že hnutí schází „jasná koncepce tohoto setkání bez daných pravidel diskuze, bez stanovených otázek a bez odborného moderátora“. Dále se prý domnívali, že „je zde velká možnost, že se debata zvrhne v neplodné dohadování a vzájemné osočování zúčastněných“. Téměř v závěru Andrš dodal, že pokud bude někdo chtít vést diskuzi s kandidáty ANO, může tak učinit rovnou, ne zprostředkovaně. Debata se držela po celou dobu v mezích slušnosti.

Za Sdružení Rumburk 2014 – nová naděje byl přítomen Miroslav Sabo, Sdružení pro město Rumburk vyslalo Alenu Winterovou. Ta byla mezi diskutujícími kandidáty jedinou ženou. TOP09 reprezentoval Petr Bartáček, Republiku pro Rumburk Ladislav Račok. ČSSD vyslala Ladislava Pokorného, Strana svobodných občanů Oldřicha Voženílka, ODS Karla Schäfera, KSČM Václava Staňka, Město lidem Petra Voldřicha. Za hnutí Rumburáci.cz diskutoval Jaroslav Trégr.

V první části dostali všichni zástupci šest stejných otázek a na každou z nich mohli formulovat odpovědi v délce jedné minuty. Otázky byly následující: Proč se chcete stát zastupitelem a co chcete v komunální politice dokázat? Co nabízíte občanům Rumburku jako politické sdružení? Jak by měly být řízeny organizace města a komu by se měli zodpovídat jejich ředitelé? Jaký je váš názor na politické útoky – jsou přehnané, nebo je to normální součást politické kampaně? Co považujete za absolutní prioritu zastupitelstva? S kým si umíte představit koalici a s kým ne?

 

Ve druhé části dostali slovo občané

Během první části mohli přítomní občané na připravené papírky psát své dotazy. Ty potom vhodili do krabice, odkud moderátor vybral ty, které byly slušné a věcné. Debatující na ně následně odpovídali. Petr Voldřich například odpovídal na to, zda nemá pocit, že je kampaň Města lidem „přes čáru“, když jeden z jejich kandidátů, Alois Kittl, neustále píše do Děčínského deníku a šíří nepravdy. Jaroslav Trégr mluvil o pozemcích v průmyslové zóně a o volných vstupenkách na koncert Michala Davida, on i Karel Schäfer komentovali současnou podobu webu Města Rumburk a Rumburských novin. Trégr, Pokorný a několik dalších reagovali také na otázku, kdy budou Rumburské noviny objektivní. Mluvilo se i o rozdělování zakázek a práci advokáta Tomáše Sokola v souvislosti s kauzou nemocnice.

 

Debata probíhala ve společensky přijatelných mezích a moderátor ji ukončil v půl osmé večer.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail