Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V komunálních volbách bodovala ČSSD, v senátních Zbyněk Linhart

volby

Výsledek voleb byl pro jednu skupinu rumburských občanů nepříjemným překvapením, pro druhou skupinu byl snad lepší, než jaký očekávali a jaký si přáli. Kromě dosti obměněného zastupitelstva bude mít Rumburk i kompletně nové vedení. Do zastupitelstva se totiž neprobojoval dosavadní starosta Jaroslav Trégr, ani místostarosta Darek Šváb a místostarostka Alena Winterová.

V pátek 10. 10. se ve 14.00 hod. v Rumburku otevřelo devět volebních místností. Na Základní škole U Nemocnice se už kolem sedmé večerní musel člověk trochu snažit, aby mu obálky s lístky sjely do urny celé. Podobně tomu bylo i v jiných místnostech. V sobotu ve 14.00 hod. se místnosti uzavřely a přišlo několik hodin napětí.

 

Senátní volby měly přednost

Komise nejprve sčítaly hlasy do senátních voleb. V těch získal velký náskok hned na začátku starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Jeho procenta postupně mírně klesala, na druhém místě byl dlouho dosavadní senátor děčínského okresu Jaroslav Sykáček. Po několika hodinách ho však předstihla kandidátka Marcela Dvořáčková. Sykáček se však na druhé místo vrátil a nakonec to byl právě on, s kým se Linhart ve druhém kole voleb utkal. Sykáček v prvním kole získal 16,73 %, Linhart 33,34 %.

Voliči křížkovali, komise
sčítaly až do večera

Dlouhé čekání na výsledky komunálních voleb bylo způsobeno nejen tím, že komise nejdřív sčítaly hlasy do senátních voleb, ale i tím, že občané Rumburku často volili způsob hlasování pomocí křížkování všech třiadvaceti možných zastupitelů. Ze sčítání však vyplynulo, že vítězem letošních komunálních voleb se stala ČSSD, která získala celkem 23771 hlasů. To jí stačilo na osm mandátů. Na pomyslném druhém místě je ODS s pěti mandáty díky 14703 hlasům. Město lidem mělo ve volebním období 2010 – 2014 v zastupitelstvu dva mandáty, v následujícím období bude mít mandáty čtyři, a to díky 12690 hlasům. ANO 2011 obdrželo od rumburských občanů 8959 hlasů, získalo tedy tři mandáty. Své dva mandáty obhájila KSČM, která celkem získala 5665 hlasů. Sdružení nezávislých kandidátů, jejichž výsledky byly v jedné kategorii pro Sdružení Rumburk 2014 – nová naděje a sdružení Rumburáci.cz, získala celkem 9062 hlasů a obsadí jednu zastupitelskou židli. Ta náleží právě Rumburákům.cz. Čtyři subjekty zůstaly bez mandátu. Šlo o TOP 09 (3544 hlasů), Sdružení pro město Rumburk (2899 hlasů), Republiku pro Rumburk (966 hlasů) a o Stranu svobodných občanů (533 hlasů).

Lidé využívali možnosti udílet
preferenční hlasy

Z ČSSD byl na vrchol díky preferenčním hlasům vynesen Petr Vondráček. Získal jich 2205. Se 1796 hlasy za ním skončil Jaroslav Sykáček. Následovali je Ladislav Pokorný (1480 hlasů), Dagmar Žáková (1194 hlasy), Dalibor Dvořák (1053 hlasy), Anna Zibnerová (1052 hlasy), Dagmar Mertlová (1001 hlas) a Pavel Vít (1023 hlasy). Z ODS bodoval Karel Schäfer, který získal 1429 hlasů. Za ním byli Vladimír Kolařík (978 hlasů), Jiří Pimpara (903 hlasy), Romana Bušková (835 hlasů) a Karel Strachoň (801 hlas). Rumburští vyslali do zastupitelstva z Města lidem opět Bronislavu Nedvědovou (1016 hlasů) a Josefa Růžičku (884 hlasy) a dosadili k nim ještě Waldemara Kotmela (743 hlasy) a Aloise Kittla (692 hlasy). Tři posty získali i kandidáti ANO 2011 – Ladislav Růžička (566 hlasů), Radek Andrš (540 hlasů) a Karel Diviš (493 hlasy). Oba své posty obhájila KSČM v čele s Václavem Staňkem (401 hlas) a dále s Evženem Dvořákem (400 hlasů). Poslední, kdo se do zastupitelstva dostal, byl Miloslav Kucer (352 hlasy) z hnutí Rumburáci.cz.

Po volbách nastal čas
povolebních vyjednávání

Kdo s kým vytvoří v zastupitelstvu koalici a kdo půjde do opozice, je zatím předmětem spekulací. Jisté ale je, že v koalici bude figurovat sociální demokracie. „Výsledek voleb je pro nás příjemným překvapením. Svědčí o tom, že lidé v Rumburku chtěli a dokázali prosadit změnu na radnici. Děkujeme všem voličům, kteří dali v těchto volbách ČSSD důvěru,“ zhodnotil výsledek komunálních voleb Ladislav Pokorný z ČSSD.

r

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail