Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hasiči ze Šluknovského výběžku mají nového pomocníka

termokamera

V druhé polovině letošního roku se do rukou profesionálních hasičů ve Varns-dorfu dostala dlouho očekávaná a neocenitelná pomůcka – termokamera Dräger UCF-7000, speciálně vyvinutá pro hasičské zásahy. Termokamera, která byla zakoupena díky celorepublikovému projektu spolufinancovanému Evropskou unií, bude sloužit celému Šluknovskému výběžku.

Doposud se při požáru v interiéru hasiči pohybovali pouze pohmatem. Kvůli silnému zakouření, které doprovází každý požár, byl pohyb pro samotné záchranáře velmi nebezpečný. Navíc nalézt případné osoby bylo časově náročné a nejisté.

Specifickou skupinou jsou děti, které v nebezpečí vyhledávají místa úkrytu, jakými jsou skříně, prostor pod postelí nebo za částmi nábytku. Použití termokamery i v absolutní tmě a v maximálním zakouření dokáže vyhledání takové ukryté osoby zefektivnit a časově zkrátit na několik málo vteřin.

Další funkcí kamery je lokalizace ohniska požáru. Bez nalezení místa vzniku se oheň velmi rychle rozšiřuje a zachvacuje vše, co mu stojí v cestě. Jeden z hasičů může v podstatě ihned při příjezdu na místo události „prosvítit“ zasažený objekt a rozhodnout tak o nejefektivnějším postupu vedení zásahu.

Již během zkušebního testování termokamery byla jednotka HZS Varnsdorf přivolána k dopravní nehodě s následným požárem u Doubic. Při příjezdu na místo bylo vozidlo zcela zachváceno plameny. Po uhašení v interiéru vozu nebyl naštěstí nikdo nalezen, hrozilo ale velké riziko, že se osoba mohla z vozu vyprostit sama a v okolí zkolabovat. Díky nové termokameře byl téměř okamžitě propátrán velký okruh v lese s maximální efektivitou a to ještě před příjezdem policejního psovoda.

Díky umístění termokamery na stanici profesionálních hasičů ve Varnsdorfu je možné využití po celém Šluknovském výběžku. Občané, pokud se ocitnou v krizové situaci, mají tak díky evropským operačním programům větší jistotu, že hasičský zásah bude proveden s maximální efektivitou za použití nejmodernější techniky.

Jaroslav Hocko
technik HZS

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail