Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Plán, který nelze změnit, není dobrý plán

Ještě večer před odjezdem jsem se nad tímto Napoleonovým citátem, který byl napsán pod programem naší exkurze na webu p. profesora Kokeše, zvesela pousmála. Cílem exkurze bylo osvojit si cestování po trase Rumburk – Drážďany, navštívit expozici Matematického kabinetu ve Zwingeru, svézt se po visuté lanovce Schwebebahn a vše zakončit prohlídkou Dopravního muzea.

Na začátku vše probíhalo hladce. Na nikoho se nečekalo, ve vlaku jsme byli víceméně všichni pohromadě a díky ranním hodinám byla zábava mezi studenty ještě stále ospalá.

Hned po příjezdu na drážďanské nádraží se ukázalo, že náš plán byl podle napoleonské definice dobrý. Němečtí dopravci stávkovali, a tak jsme domů potřebovali odjet o něco dříve, což znamenalo poupravit náš program. My tak přišli o výhled ze Schwebebahnu. Rychlým krokem a městskou dopravou jsme tedy dorazili do Zwingeru, kde jsme měli možnost prohlédnout si výstavu hodin, kalkulaček, rýsovacích pomůcek, a dokonce i glóbů. Visutá lanovka byla z programu vypuštěna, takže naše další zastávka byla přímo v Dopravním muzeu. Ačkoliv jsme měli čas pouze hodinu, stihli jsme projít veškerá oddělení – od námořní dopravy přes auta, vlaky až po letadla. Jednou z nabízených „atrakcí“ muzea byla také třeba i simulace letu v helikoptéře, nebo řízení jachty.

Vlak jsme stihli akorát, dokonce jsme i chvilku čekali. Přesvědčeni, že už máme vše za sebou, jsme byli seznámeni s další změnou v našem plánu – až budeme přestupovat v Bad Schandau, budeme mít nějaký čas, svezeme se přívozem do centra města a odtamtud půjdeme pěšky na staré nádraží za městem. Jak se řeklo, tak se stalo a my měli dost času na obdivování centra města a krásného okolí. Po této malé odchylce od plánu jsme konečně stanuli na nenápadném nádražíčku a vyhlíželi vlak.

Uplynulo pět, deset, dvacet minut … vlak nikde. Informační tabule ohlásila, že vlak bude mít zpoždění pětadvacet minut. Když už vlak konečně přijel, měl zpoždění více jak půl hodiny, a za tu dobu jsme stihli i zmoknout. Tím naše exkurze skončila a už jsme se v klidu a pohodlí dostali domů.

Anežka Lhotáková, 6. A

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail