Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Přijďte se podívat na nově zrestaurovanou malířskou výzdobu kaplí v Loretě Rumburk

loreta_restaurtovani

V ambitu Lorety Rumburk mohou návštěvníci po desítkách let obdivovat restaurovanou nástropní a nástěnnou výmalbu dvou kaplí. Přímo před očima návštěvníků se během letních měsíců v kapli sv. Josefa a v kapli Nejsvětější Trojice restaurovala výzdoba stěn, připomínající bohatě nařasený závěs nebo dekorativní tapetu. Akademický malíř Martin Martan kromě toho obnovil nástěnné malby a dekorativní výmalbu křížové chodby. Jako vodítko při restaurování značně poničených maleb posloužila torza původní výmalby a historické fotografie. Veřejnost se s restaurovanými prostory může seznámit v sobotu 29. 11. při komentovaných prohlídkách. Od 9.00 do 16.00 hod. proběhne v Loretě Rumburk akce Zahájení adventu 2014. Restaurátorské práce v Loretě Rumburk přišly na sedm set osmnáct tisíc korun. Obnovu v letošním roce podpořilo Ministerstvo kultury, Město Rumburk a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.

Záchranné práce se dotkly výmalby kaple Nejsvětější Trojice z roku 1890 a kaple sv. Josefa z roku 1932. Obě kaple po restaurování proměnily svou podobu. Na jejich zdi se vrátila původní dekorativní výmalba, která se před sto dvaceti čtyřmi lety nebála kombinovat modrou, červenou, růžovou a hnědou barvu. Původní barevností hýří i jednotlivé pilíře, jejichž povrchová úprava napodobuje mramor. V kapli Nejsvětější Trojice se odstranil havarijní stav nástěnné malby „Kristus v Emauzích“. Malba zachycuje Ježíše Krista poté, co vstal z mrtvých, ve vsi Emauzy se zjevil svým učedníkům a žehná jim chléb.

Díky spolupráci s restaurátory se podařilo zjistit, který obraz využil akademický malíř Josef Neumann ml. z Horního Jindřichova u Rumburku jako předlohu při vzniku nástěnné malby v kapli sv. Josefa. Malba zobrazuje scénu „Odpočinek Svaté rodiny na cestě do Egypta“. Pochází z roku 1931 a je kopií obrazu italského malíře Franceska Trevisaniho z roku 1715. Originál obrazu se nachází v Galerii starých mistrů v Drážďanech. Kaple sv. Josefa je vůbec nejmladší součástí rozsáhlého barokního areálu rumburské Lorety. Pochází z let 1929 – 1932.

Restaurování jednotlivých kaplí přibližují návštěvníkům Lorety Rumburk fotografie výchozího stavu a dobové snímky. Návštěvníci si je mohou prohlédnout přímo před zachráněnými prostory. Restaurátorské práce na záchraně dekorativní výmalby křížové chodby Lorety Rumburk začaly v roce 2012. Dokončení prací se odvíjí od množství peněz, získaných na její obnovu. Celoročně přístupná barokní sakrální památka ve vlastnictví Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk se obnovuje od roku 1996. Do letošního roku stála záchrana Lorety Rumburk necelých dvacet šest milionů korun.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail