Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Povídání o lidové kultuře Šluknovského výběžku

Národopisné muzeum, sídlící v Kinského zahradě na Praze 5, připravilo na sobotu 13. 12. večer věnovaný lidové kultuře Šluknovského výběžku. Večer je součástí dlouhodobého projektu Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska, v němž jsou od roku 2010 představovány jednotlivé národopisné oblasti v České republice.

Pořad je zajímavý i z toho důvodu, že tradiční kultura někdejších sudetských oblastí je před českou veřejností prezentována jen sporadicky. Častěji jsou zmiňovány takové její projevy, u nichž není potřeba uvádět národnost tvůrců (např. architektura). Pořad Národopisného muzea však upozorňuje již ve svém názvu, že jde o oblast dříve německojazyčnou. Objevuje se v něm tradiční německý vlastivědný název pro Šluknovsko „Böhmische Niederland“, který je doplněn středověkým českým pojmenováním pro tento kraj „Záhvozd“.

V rámci večera mohou diváci zhlédnout od 17.00 hod. prezentaci lidového betlémářství od řezbáře Jana Rody a vyslechnout si přednášku etnoložky Petry Červinkové o drobných sakrálních památkách v krajině. Ve druhé části programu, která začíná v 19.00 hod., bude etnolog Adam Votruba vyprávět o lidových pověstech z regionu a číst jejich ukázky, které budou prokládány lidovými písničkami z kraje v podání zpěvačky Kláry Brabníkové za doprovodu citeristky Anny Bašové.

r

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail