Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

S rumburskými gymnazisty na otočku v Berlíně

Na Gymnáziu Rumburk jsem za čtyři roky se svou třídou zažil skoro všechno. Navštívili jsme pražské Divadlo ABC, připravili ve škole projekt Den Evropy, jeli jsme na týdenní exkurzi do Řevnic, prohlédli jsme si Evropský parlament ve Štrasburku, vyzkoušeli jsme si studentské volby, naučili se lyžovat na lyžařském kurzu a někteří z nás byli i ve Slovinsku. Prozatím naše poslední akce v tomto školním roce byla exkurze do Berlína.

V šest ráno se od rumburského gymnázia rozjely dva autobusy. Studenti čtvrtých ročníků i učitelé němčiny, konkrétně paní učitelky Krákorová, Malaníková, Sojková a německý lektor Jens Israel, se už těšili na pěkný den v hlavním městě Německa. Cesta utekla některým studentům rychle. Usnuli a až před Berlínem je probudil hluk ostatních spolužáků. Kolem jedenácté jsme dorazili na místo a ihned jsme vyšli k naší první zastávce.

Ta byla na přechodu. Nebylo to ale kvůli červené na semaforu. Důvodem byl první referát. Holky nám prozradily některé základní informace o Berlíně. Referáty to ale byly naprosto jiné, než které máme za úkol připravit na obyčejné školní hodiny. Všechny texty jsme museli odvykládat v němčině! Pár z nás tedy z referátů mnoho nemělo. Na konci referátu jsme vždy dostali nějaké otázky, aby se zjistilo, kdo poslouchal a kdo se jen kochal krásami Berlína.

Další zastávka byla Alexanderplatz, odkud byl skvělý výhled, i přes zatažené a mlhavé počasí, na Fernsehturm. Reportérka ze školní televize GymBreak si ověřovala, jestli si posluchači pamatují, jak vysoká tato televizní věž je. Někdo to věděl na metr přesně a někdo pouze tipoval. Pokud se chcete podívat na celou reportáž, najdete ji na internetových stránkách televize www.gymbreak.cz.

Mezi další zajímavá místa, která jsme v Berlíně navštívili, patří Checkpoint Charlie, Rotes Rathaus, část berlínské zdi nebo třeba Berliner Dom, odkud byl překrásný výhled na celé město.

Poslední společná zastávka byla opravdu největším zážitkem z celého výletu – Reichstag. Tato návštěva se musela nahlásit hodně dopředu a i tak jsme ještě čekali ve frontě. Když jsme se konečně dočkali, přivítala nás u vchodu bezpečnostní služba, která nás jednoho po druhém kontrolovala jako na letišti. Vše do přepravky, i mobil a foťák, radši i ten papírek od sušenky a peněženku s ním, sundat bundu a hodinky. Všechno projede rentgenem, jeden pracovník bezpečnostní služby to prohlédne a druhý mezitím mě. Projdu skrz bránu. Píp. Jdu na stranu. Spolužáci se začínají otáčet a pracovník bezpečnostní služby mě celého prohledává. Ačkoliv německým jazykem moc nevládnu, pochopil jsem, že mám rozpažit ruce. Po chvilce hledání našel problém – kovový pásek. Mohl jsem si vzít nazpět všechny věci z krabice a jít dál za spolužáky.

Zde nás po chvilce čekání vyvezl výtah na střechu. Byli jsme na střeše budovy Reichstagu, sídla německého spolkového sněmu. Výhled byl úžasný a ještě lepší na vrcholku skleněné kopule. Byl odtud výhled na celé město, které bylo plné zeleně, ale zároveň i rozestavěných ploch.

Nakonec jsme šli všichni společně na náměstí Pariser Platz, kde byla i Braniborská brána. Dostali jsme zde rozchod a všichni jsme se rozešli hledat teplé nápoje nebo něco dobrého k jídlu (většinu našich zásob jsme totiž snědli cestou autobusem). Kolem páté večer jsme se vydali autobusem z Berlína. Zpáteční cesta utekla ještě rychleji.

Před devátou jsme byli u gymplu. I přes horší počasí to podle mě byl jeden z nejlepších výletů na gymnáziu.

Petr Číla, 4. C

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail