Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak jsem konečně pochopil Pythagorovu větu aneb iQLandia Liberec

iQLandia

V Liberci je již nějaký čas otevřeno takzvané Science centrum iQLandia. Jsem sice fandou turistiky, ale k technice a přírodním vědám, i vzhledem ke svému původnímu povolání, mám vztah dodnes. Proto jsem se rozhodl, že se vrátím pár desítek let zpět a ověřím si, jak na tom se znalostmi základní či střední školy jsem.

Cesta do Liberce ze Šluknova, pokud nejste vlastníkem automobilu, je fajn. Ze Šluknova novým autobusem do Varnsdorfu, z Varnsdorfu do Liberce vlakem společnosti Trilex. Personál profi jak v autobusu, tak ve vlaku. Konkrétně tento vlak sice připomínal tramvaj, ale bylo tam čisto a útulno. Nu, a z nádraží v Liberci do iQLandie je to přibližně deset minut pěšky, přímo naproti centru Babylon.

Moderní, sklem se skvoucí budova, mě zaujala na první pohled. Před vstupem jsem se nechal vyfotografovat s Albertem Einsteinem, poté následoval malý šok – vstupné pro dospěláky 230 korun a děti 120 korun, rodinné vstupné dle počtu osob 420 či 590 korun. Nezapočítávám návštěvu 3D planetária za 90 korun. Za tuto poměrně vysokou částku se ale naše ratolesti a my tatínkové parádně vyřádíme.

V přízemí si na počítači vytvoříte obrázek, který se poté objeví naproti vám na „vodní stěně“. Ta je tvořena soustavou stovek trysek – opravdu povedené.

Co mě opravdu nejvíce zaujalo, je Faradayova klec. Z Teslova transformátoru létají blesky, nabíjejí zářivky, a dokonce „hrají” – Baladu pro Elišku, rock i pop. Nutno vidět.

Následovalo oddělení „Sexmise”. Nejsem puritán, ale některé věci mě trochu dostaly – naše děti už „v tom“ budou pravděpodobně vzdělanější než my. Pomůcky, modely různých poloh bych asi dětem do dvanácti let v doprovodu dospělé osoby těžko vysvětloval. Ještěže je mému synovi už čtyřiadvacet let.

V oddělení zdravovědy jsem s nostalgií zavzpomínal na své původní povolání, exponáty dokonale zobrazují funkce jednotlivých orgánů, krevního oběhu či svalů. Dokonce jsem si laparoskopicky zkusil odoperovat žlučník.

Dále jen letem světem – matematika (například model dokonale osvětlující Pythagorovu větu, kterou jsem tímto konečně pochopil), fyzika, hydrodynamika, pohyb vesmírných těles, cesta do středu Země. K vidění opravdu mnoho, peněz není třeba litovat!

A pokud máte rádi dobrou kávu, určitě se zastavte na Fügnerce v úžasné kavárně „Pause“. Káva vynikající, obsluha skvělá a vždy s dobrou náladou.

Jiří Mikisch

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail