Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak jsme potkali vévodu z Edinburgu aneb Nová éra na gymnáziu v Rumburku

edinburgh

Od začátku tohoto školního roku jsme my, studenti Gymnázia Rumburk, zapojeni do programu DofE – Duke of Edinburgh’s. Tento program je součástí celosvětové prestižní ceny vévody z Edinburgu, jež byla poprvé předána v roce 1956. Dnes program funguje ve sto čtyřiceti zemích světa včetně České republiky. Naše gymnázium je první v kraji, které se stalo jeho součástí.

Proč jsme se i my rozhodli zapojit do tohoto projektu? Jedním z důvodů je jeho náplň, která se skládá z pěti oblastí: dobrovolnictví, rozvoj talentu, sportovní aktivita, akce s pobytem a dobrodružná expedice. Hlavně nás však zaujaly myšlenky, které nám program DofE vložil do hlavy: Nestát na jednom místě a nečekat na své štěstí. Překonat vlastní hranice a mířit dál. Splnit si to, o čem jsme vždy snili. Možná se ptáte proč? Proč to neuděláme samy? Proč to nezkusíme samy?

Kdo z nás však vždy dosáhl všeho, co si naplánoval? Kdo dorazil do svého cíle, aniž by potřeboval pomoc druhých? Odpověď možná zní – nikdo, možná málokdo. I náš život je plný „možná“. Tak proč nezměnit „možná“ na „určitě“? Dupnout si a říci, že teď to začíná, že teď, v tuhle chvíli, vylepšíme svůj život?

A tak si můžete všimnout studentů, kteří v rámci dobrovolnictví pomáhají zdravotně postiženým v Agentuře Pondělí, doučují děti v klubu Zavináč, nebo pomáhají na sportovních akcích Schrödingerova institutu. Ti všichni, včetně nás, zkouší, jaké to je určit si své vlastní cíle a jít si za nimi. Zároveň pracujeme na zdokonalení svých dovedností – někdo piluje hru na hudební nástroj, někdo se rozhodl naučit se skládat origami či zdokonalit se v cizích jazycích. Ve sportu jsme si vybrali týmové hry – florbal či volejbal, nechybí tu však ani originálnější cíle, jako příprava na moderní pětiboj.

S příznivějším počasím nás pak bude čekat poslední úkol – příprava na dobrodružnou expedici. Inspiraci, kam až se může člověk toužící po dobrodružství podívat, nám přinesla i beseda, která se 26. 11. konala v aule Gymnázia Rumburk. Pozvání na ni přijala horolezkyně a patronka programu DofE Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala Mount Everest. Studentům zapojeným do programu i dalším účastníkům vyprávěla o svých zkušenostech s přípravou na takovou expedici a o svých zážitcích z horolezectví. Případným následníkům také odpověděla na otázky, kolik by taková cesta na Mount Everest stála a jak těžkou fyzickou přípravou si prošla, aby dosáhla svého cíle.

Tento program teprve začal na naší škole fungovat, uvidíme, co přinese do budoucna a jaký získá ohlas. Zjistíme, jestli je opravdu možné dosáhnout našich cílů.

Karolína Veselá, My Hanh Pham Thi

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail