Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lososi se líhnou v inkubátorech a umělých hnízdech

lososi

Deset tisíc lososích jiker se od čtvrtka 8. 1. líhne v inkubátorech umístěných do říčky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko. Dalších osm tisíc jiker odborníci umístili do takzvaných umělých hnízd. Správa národního parku tak ověřuje další postupy, které mají usnadnit návrat lososů obecných do českých vod. Lososi se dříve v českých vodách vyskytovali běžně, kvůli příčným stavbám na Labi a velkému znečištění vod však byli vyhubeni. Snahy o jejich repatriaci, které zahájil Český rybářský svaz, probíhají od roku 1998. Jádro návratového programu spočívá v každoročním jarním vypouštění plůdku lososa obecného. Tato aktivita byla od roku 2008 doplněna o podzimní vypouštění odrostlejších rybiček. V posledních letech jsou však testovány také další přístupy, které by mohly přispět ke stabilizaci stávající populace lososů.

„Vzhledem k tomu, že na Kamenici nemáme vlastní líheň, jsme zatím odkázáni na plůdek a rybičky z jiných líhní, napájených jinou vodou,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Inkubační schránky a umělá hnízda umožňují jikrám a rybičkám vývoj v jejich přirozeném prostředí, mohly by proto mít lepší výchozí podmínky pro život v řece. A to by se v příštích letech mohlo také odrazit ve vyšším počtu navrátilců do Kamenice.”

Inkubační schránky s lososími jikrami byly v Českém Švýcarsku prvně vyzkoušeny již loni, přičemž úspěšnost líhnutí jiker přesáhla 95 %. Jedná se o schránky se dvěma komorami, z nichž jedna se plní jikrami a druhá slouží vykuleným rybičkám jako bezpečné útočiště do doby, než je lidé ze schránky vypustí do toku. Tyto schránky se zakopávají do říčního koryta. Pokud se podaří úspěšnost inkubačních schránek prokázat také letos, bude je možné zařadit jako pevnou součást návratového programu. Větší roli by v budoucnu mohla sehrát také takzvaná umělá hnízda, jejichž využití správa letos testuje poprvé. Jedná se o uměle vytvořené jamky v korytě řeky, které se naplní dávkou jiker a uzavřou hrubým štěrkem. Podle zkušeností odjinud je sice míra úspěšného líhnutí jiker nižší, rybičky však hnízda mohou opustit bez asistence člověka.

Do vodních toků v Českosaském Švýcarsku se od roku 2002 každoročně vrací v průměru desítky lososů. Populace však stále není dostatečně silná na to, aby se obešla zcela bez lidské pomoci. Proto musí být člověkem nadále posilována do doby, než bude schopna udržet se sama.

Tomáš Salov

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail