Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Perla výběžku aneb Šluknovský zámek

Ve druhé polovině šestnáctého století vybudoval na místě původní tvrze Arnošt ze Šlejnic nové reprezentační sídlo ve stylu saské renesance. Zámek postupně měnil majitele (mj. hrabě Mansfeld, Ditrichštejnové, Harrachové), šluknovské panství se postupně rozrůstá. Posledním majitelem se ve třicátých letech dvacátého století stává Ervín Leopold Nostitz – Rieneck. Po druhé světové válce zámek přechází do majetku města Šluknova, které 4. 10. 1949 v prostorách zámku otevírá městské muzeum.

Sluknovský zámek

Nešťastnou shodou okolností 2. 4. 1986 z důvodu poruchy na elektrickém topném zařízení vypukl v zámku požár, který zcela zničil krov, celé třetí a část druhého patra. Zámek začal chátrat. Teprve v letech 2000 – 2001 byla vypracována projektová dokumentace, oprava pak byla ukončena až v roce 2009.

V současné době je možno zámek nazvat multikulturním centrem. V přízemí se nachází Regionální informační centrum Šluknov s příjemným sečtělým dámským personálem, vedeným manažerkou Andreou Přidalovou, a útulná kavárna. První patro je vyhrazeno pro pořádání svateb, vítání občánků a schůzí zastupitelstva, výstavní prostory ožívají řadou zajímavých výstav. Momentálně zde probíhá výstava „Miniaturní svět majáků, rozhleden a věží“, kterou mohu s opravdu čistým svědomím doporučit. Exponáty zapůjčil Tomáš Hobzík, obdivovat určitě budete například rozhledny Dymník a Tanečnici. Současně je možno si prohlédnout poštovní známky, puzzle, keramiku a decoupage obrázky. Druhé patro patří stálé expozici lesnictví, myslivosti a vojenství a podkroví je věnováno létajícím strojům a (trochu neobvykle) „brabencům“.

Za zmínku stojí i zámecký park v anglickém stylu s jezírkem a mnoha místy k odpočinku, která jsou využívána především maminkami s dětmi. V parku se každoročně pořádají známé „Zámecké slavnosti“, na které se sjíždějí hosté ze širokého okolí, dny dětí, koncerty apod. Je možné zde uspořádat také svatební obřad v růžové zahradě, nazdobeném stanu či altánku.

Otevírací dobu, ceny a kalendář akcí naleznete na www.mesto-sluknov.cz.

A závěrem? Zámek opravdu stojí za vidění, zaměstnanci jsou profesionálové (dokonce vás každou hodinu zámkem provedou), káva v kavárně výborná a informace pro nezadané – je možno se zde podívat na svatební prostory, samotný obřad se pak sjednává na úřadě u paní matrikářky.

Jiří Mikisch

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail