Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Začátek roku ukázal, že autobusy měly místo zelené dostat spíše červenou

autobusy

Necelý měsíc nového roku uplynul a po celou tu dobu se Šluknovsko potýká s problémy v autobusové dopravě. Nejen, že se změnily trasy a jízdní řády regionálních autobusů, ale především dopravce. Právě nová společnost Autobusy Karlovy Vary, a. s., která nahradila společnost BusLine a. s., je trnem v oku mnoha občanů. Na základě objednávky Ústeckého kraje zde bude, doufejme lépe než doposud, plnit své služby po dobu deseti let.

První lednový týden byl jakousi zatěžkávací zkouškou a nový dopravce se ukázal v tom nejhorším světle. Autobusy měly velké zpoždění, někde vůbec nedorazily, chyběly jízdní řády, děti se nedostaly do školy, zaměstnanci zase včas do práce, řidiči nebyli zrovna vstřícní, ale spíše nepříjemní, dalším problémem je časová nenávaznost na vlaky, odbavovací systém a prodej jízdenek také není zrovna nejlepší… To je jen stručný výčet toho, co lidi trápí a zbytečně jim stěžuje život. Není proto divu, že se začali bouřit. Starostové zdejších měst a obcí proto nespokojené občany vyzvali, aby na příslušné městské úřady posílali své stížnosti a podněty na nového dopravce. Ty se začaly hromadit a během pár dnů zaplnily e-mailové schránky. Konkrétní připomínky, které na radnici dorazily, dáváme k nahlédnutí.

 

Paní Koutecká:
Původní spoj v 7.27 hod., nyní 6.40 nebo 9.05 hod. Spoj vyjíždějící ze zastávky Rumburk Bytex 01 v 7.34 hod. v Horním Jindřichově nikde nestaví,
přestože jím projíždí. Vzhledem k tomu, že se jedná o spoj v čase, kdy jezdí studenti do škol a pracující do zaměstnání, a který byl i dříve využíván, navrhuji, aby došlo ke změně jízdního řádu a tento spoj i nadále zastavoval na zastávkách v Horním Jindřichově.

 

Paní Hrochová s rodinou:

Nevím, proč byla zrušena důležitá linka z Jiříkova přes Filipov do Varnsdorfu, která vždy fungovala. Větší děti z Filipova jezdí do Varnsdorfu do školy, dospělí do práce a spoj do Varnsdorfu, na který se musí v Rumburku téměř půl hodiny čekat, je opravdu nesmyslný. Chápu, že budete namítat ekonomické důvody pro zrušení tohoto spoje, ale proč k nám tedy jezdí přímý autobus do Chřibské. To si myslím, že autobus do Varnsdorfu, už jen z pohledu vzdělávání (mnoho středních škol a učebních oborů), byl více využitý. Od nás z Filipova není možné se dostat jedním autobusem ani do Benteleru v Rumburku, což je tady v okolí jeden z největších zaměstnavatelů. Přimlouvám se tedy o znovuobnovení spoje, který jezdil z Jiříkova přes Filipov až do Varnsdorfu, tak, jak tomu bylo nejméně dvacet let, co zde žijeme.

 

Nové dopravce vybralo hejtmanství Ústeckého kraje, proto bylo nejlepším řešením obrátit se přímo na hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka. Za Šluknovský výběžek mu byl zaslán dopis, který si nyní můžete přečíst (vlevo).

 

„Velmi nás mrzí, že došlo k takovým těžkostem, nový odbavovací systém přinesl jiné nároky na řidiče a ti musí novinky také zvládnout. Bohužel tak v některých částech kraje dochází ke zpoždění autobusů, což přináší cestujícím potíže,“ říká krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek. „Chtěl bych se proto i za dopravce a řidiče veřejnosti omluvit za problémy a požádat o shovívavost. Jsem přesvědčen, že se během několika dnů dostane doprava opět do normálních kolejí,“ ujišťuje radní Komínek.

K ničemu dobrému nepřispělo ani to, že autobusy se na silnice vypravily v zimním období, naopak se tím zpoždění ještě zvýšilo. Někteří řidiči danou oblast ani neznali, důkazem je to, že samotní cestující je museli upozorňovat, kudy mají vlastně jet, nebo že mají zastavit na příslušné zastávce. Zřejmě by bylo lepší příště takové změny provádět v létě.

Cestujícím teď však svitla naděje, že by se situace mohla zlepšit. Na základě stovek stížností, které úředníci obdrželi, kraj upraví jízdní řády. Další změny by měly nastat prý na začátku března. Některé spoje se upraví, někde se přidá celý spoj nebo přibude nová zastávka. My však nechceme čekat až na březen. Školáci, ale i ostatní občané, kteří každý den musí dorazit do zaměstnání včas a jsou závislí na autobusech, nemají na co čekat. Proto starostové Šluknovského výběžku požadují po hejtmanovi okamžité řešení.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail