Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vísecká rychta je jako stvořená pro jarní výlet

rychta

Na rozhraní Českého středohoří a Kokořínska na březích Bobřího potoka leží starobylé městečko Kravaře. Obec i se svými polnostmi patřila od dvanáctého století klášteru v Doksanech. Ve čtrnáctém století získali panství Berkové z Dubé a o dvě století později Vartemberkové. Roku 1647 Kravaře, mezitím spojené se stvolíneckým panstvím, zakoupil kardinál Arnošt Harrach pro litoměřické biskupství. V osmnáctém století městečko zažilo tažení a šarvátky pruských a císařských vojsk za slezských válek, poddanské povstání i mor. Přestože v devatenáctém století díky obchodu s chmelem ožilo, velkou ránu mu zasadil požár roku 1860, po kterém obec ztratila svůj starobylý vzhled. Krajinu dokreslovaly roubené patrové domy s pavlačemi, vysokými půdami, kde se sušil chmel, a vyřezávanými podstávkami. Ojedinělou stavbu z vrcholného období zdejší roubené architektury najdeme na levém břehu Bobřího potoka.

Je to usedlost číslo tři, jež bývala veseckou rychtou a nejspíš hostincem. Tuto usedlost koupil roku 1509 Adam Kern a od té doby patřila až do druhé poloviny devatenáctého století rodu Kernů.

Přízemí domu nás zavede do bohatého selského hospodářství. Na obytnou část domu pak navazují hospodářské prostory. Expozice v bývalé konírně zase ukazuje, jak praly a žehlily naše babičky. Horní patro je věnováno vývoji severočeského domu. V komorách jsou představeny tradiční způsoby obživy. Za prohlídku stojí i venkovská památková zóna v Kravařích. Pozoruhodné je trojúhelníkové náměstí – podotýkám, že jsou jen dvě v republice.

Rovněž blízké okolí nabízí řadu historických památek: Bobří soutěska – přírodní památka v údolí Bobřího potoka s až patnáct metrů vysokými vodopády a vzácnou chladnomilnou i teplomilnou květenou, muzeum lidové architektury v Zubrnicích a přírodní rezervace v údolí Robečského potoka Peklo a další.

Jiří Mikisch

 

  •  duben

sobota – neděle + státní svátky

9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00 hod.

  •  květen – září

úterý – neděle

9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00 hod.

 

Více fotografií z výletů najdete na
www.mikisch.rajce.idnes.cz

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail