Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na Kopečku to žije i díky rumburským gymplákům

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Rumburku před pár lety zrekonstruoval po požáru historický přístavek místního evangelického kostela, v němž funguje už devátou sezónu čajovna Na Kopečku. Vznikla jako alternativa k nabízené kultuře v našem okolí. Členové občanského sdružení Dokořán Rumburk, kteří čajovnu provozují, měli pocit, že ve městě chybí něco trochu jiného, nekomerčního, a tak se rozhodli, že tuto díru zaplní sami svými nápady a energií. Že dají prostor všem z našeho regionu, kteří něco umí a tvoří. Od června 2007 se prakticky každou středu, většinou od 19.00 hod., v čajovně pořádá zajímavý kulturní program – nejčastěji cestovatelské besedy s promítáním, koncerty, výstavy, besedy se zajímavými hosty, autorská čtení, promítají se dokumentární filmy, hraje se divadlo, pracují tvořivé dílny. V červnu pak vše vyvrcholí Festiválkem malého umění, kde se představují převážně místní umělci. Kromě programu nabízí čajovna pohodové a přátelské místo k oddychu a hodně druhů kvalitních čajů a kávy. Domeček zároveň slouží prostřednictvím Agentury Pondělí jako chráněné pracoviště pro lidi se zdravotním handicapem.

Za dobu své existence už Kopeček přivítal celou řadu zajímavých hostů. Do jeho dění se často zapojují i studenti a kantoři rumburského gymnázia. Ať už jako diváci, či účinkující, vždy to oživí atmosféru. Můžeme uvést například pěvecký sbor NTC, literární program I gympláci mají čas číst, koncerty kapely Náhodou (Martina Šťastná a Míša Macková ze 3.C a Ondra a Matěj Čechovi ze 4.C a 4.D), vystoupení muzikanta Jonáše Freundorfera (8.A), Káti Doležalové (7.A) s folklorním souborem Dykyta, nebo Nadi Vránové (7.A) při vernisáži. Promítá se zde pravidelně pořad gymnaziální školní televize GymBreak, natáčí se tu různé reportáže. Jako dobrovolník pomáhá Na Kopečku v rámci programu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburgu; více o tomto projektu v předcházejícím čísle) Tomáš Brandejský (3.C).

Občas se Na Kopečku scházejí i učitelé a někteří aktivně tvoří program. Například výtvarník Petr Švarc tady měl výstavu obrazů, češtinář Martin Markoš autorské čtení a tělocvikář a jazykář Marek Winter několik cestovatelských besed.

V budoucnu se zde chystá výstava fotografií Jakuba Trmala (8.A) a Martiny Šťastné (3.C) i výstava obrazů Terezy Andělové (2.C), na které se budou při vernisáži hudebně podílet další účastníci DofE. Připravuje se i koncert kapely The Pix (opět Ondra a Matěj Čechovi ze 4.C a 4.D a Jonáš Freundorfer z 8.A). Vietnamští studenti z 8.A se zapojí do pravidelného cyklu Jak se u nás žije cizincům.

Buďte u toho i vy! Pokud máte nějaké nápady, zkuste je zrealizovat, nebo přijďte alespoň podpořit dění Na Kopečku. Více na www.domeceknakopecku.cz a na Facebooku.

Marek Winter

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail