Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prezidentský pár navštívil Ústecký kraj

beseda

Prezident republiky Miloš Zeman navštívil ve dnech 2. 2. až 4. 2. Ústecký kraj. Na třídenní návštěvu přijel společně se svou manželkou Ivanou. První den prezident navštívil samotné Ústí nad Labem, kde ho přivítal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který měl jako doprovod také svou ženu Jitku. Prezident měl na programu setkání s představiteli kraje, se starosty měst a obcí a návštěvy příspěvkových organizací. Do jeho plánů byly zahrnuty ryze české firmy.

Hned první den se Ivana Zemanová od svého manžela oddělila a čekal ji separátní program. V doprovodu Jitky Bubeníčkové a asistentky hejtmana Pavlíny Hulenové se první dáma vydala na Děčínsko. Navštívila restauraci Starý klub v České Kamenici, firmu STAP a restauraci Mlsná koza ve Vilémově, muzeum firmy Mikov v Mikulášovicích, Loretu Rumburk, Lesní školku Jurta v děčínských Nebočadech, Muzeum čertů v Úštěku, Ústav sociální péče ve Snědovicích a Fond ohrožených dětí Klokánek v Ústí nad Labem.

V pondělí krátce po poledni Miloš Zeman opustil Ústí nad Labem a vydal se do Dubí u Teplic, kde navštívil porcelánku a besedoval zde se zaměstnanci. Následoval slavnostní oběd v Teplicích, poté prezident republiky zamířil na setkání s vedením společnosti Lázně Teplice v Čechách. Zřejmě nemusím nijak dlouze komentovat, že manželský pár dostal mnoho darů, a to ze všech míst, které navštívil. V pět hodin odpoledne čekalo prezidenta první setkání s občany, konkrétně v kinosále Domu kultury v Ústí nad Labem. Debata se týkala především těchto témat – nezaměstnanosti, sociálních dávek a řešily se i platy ústavních činitelů. V podvečer pak následovala ještě večeře a první den návštěvy Ústeckého kraje měl prezident za sebou.

Druhý den byl ovšem také velmi nabitý. Kolem jedenácté dopoledne přijel Miloš Zeman do Varnsdorfu, kde navštívil místní firmu TOS. I zde se setkal s vedením firmy a zaměstnanci. O hodinu později následovalo setkání s představiteli města a také se starosty Šluknovska. Když tato oficiální akce skončila, prezident se vydal do Centra Panorama ve Varnsdorfu, kde ho čekalo druhé besedování s občany. Kinosál byl téměř celý zaplněný a vyvrátily se tak fámy o tom, že na prezidenta se nikdo podívat nepřijde a bude tam jen se svými bodyguardy. Začalo se asi desetiminutovým proslovem samotného prezidenta, který krátce pohovořil o našem kraji. Zmínil nepřizpůsobivé občany, ubytovny i to, že je zastáncem zvýšení minimální mzdy, ale naopak odpůrcem zvyšování sociálních dávek. Poté vyslovil přání, aby byla jako první otázka od občanů pokud možno konfrontační. Natož se přihlásil občan, člen opoziční strany, s dotazem o ztrátě kulturnosti krajiny. Prezidentovi na otázce nepřipadalo nic diskutabilního, proto ji zodpověděl dle svého uvážení. Jako druhý dotaz byla připomínka k jízdním řádům autobusů, která mířila na hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Ten po zbytečně dlouhé debatě ubezpečil občany, že v současné době dochází k projednávání úprav jízdních řádů, poté se pozornost obrátila opět k prezidentovi, kvůli kterému lidé do sálu přišli. Bohužel už se stihly zodpovědět jen další dvě otázky a besedu ukončil starosta města Varnsdorf Stanislav Horáček. Předal prezidentovi dárkový koš s potravinami od místních výrobců a ten si na oplátku neodpustil jednu připomínku na závěr. Každé město má mít svůj prapor, kam se při oficiální návštěvě pověsí prezidentská stuha. Varnsdorf však takový prapor ještě nezakoupilo, proto byla stuha pověšena na městskou vlajku.

Poté Zeman se svou kolonou Varnsdorf opustil a měl namířeno do Krásné Lípy. Na krásnolipském náměstí se prezident dočkal nemilého uvítání. Kolem třiceti lidí z řad handicapovaných totiž přijelo protestovat, měli připravené i cedule s nápisy, například: „Víte jistě, že nebudete jedním z nás?“ Prezident však přijel poobědvat s významnými podnikateli regionu a se starostou Krásné Lípy. Jako další město následoval Děčín, kde měl prezident opět schůzku s vedením města. Od pěti hodin odpoledne už na něj pak čekala zcela zaplněná děčínská Střelnice a lidé se opět mohli ptát na to, co je nejvíce zajímá. Mimo jiné padla i otázka na zavedení eura v České republice, jehož je Miloš Zeman podporovatelem. Před šestou hodinou večerní odjel Miloš Zeman zpět do Ústí nad Labem, kde pokračoval jeho soukromý program.

Třetí a zároveň poslední den pobytu v Ústeckém kraji měl prezident na programu návštěvu dolu Československé armády v Komořanech, společnosti Severní energetická a Jirkova. Beseda Miloše Zemana s horníky se proti původnímu plánu protáhla asi o deset minut. Horníci vznesli pouze dva dotazy, oba se týkaly těžby. Těsně před polednem přijel prezident do Jirkova, kde měl domluvenou schůzku se starostou města, který se zmínil o tom, že je to zřejmě první návštěva prezidenta v jejich městě. Méně příjemnou chvílí bylo, když jeden z přihlížejících občanů začal na prezidenta neslušně pokřikovat a snažil se po něm hodit rajče, to se mu však nepovedlo. Policie ho ihned zpacifikovala a zadržela. Následovala další beseda s občany v místním kině Květen. Poté se Miloš Zeman přesunul na Červený Hrádek, kde ho čekal oběd a prohlídka zámku. Téměř posledním bodem programu byl ještě exkluzivní rozhovor. V půl čtvrté odpoledne začala tisková konference prezidenta republiky Miloše Zemana a hejtmana Oldřicha Bubeníčka k ukončení prezidentské návštěvy Ústeckého kraje. Konference trvala asi půl hodiny, poté Miloš Zeman odjel zpět do hlavního města.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail