Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Atletické hvězdy přijedou do Rumburku

Benefiční večer M-ČR v krosu

AC Rumburk, jeden z historicky nejúspěšnějších sportovních oddílů v našem městě, znovu ožil! Tato zpráva proběhla nejen „šeptem“ mezi zasvěcenými, ale v posledních týdnech také řadou regionálních médií. Atletický klub obnovil po dvanácti letech svou činnost a rozhodl se o sobě dát vědět nejen výkony na dráze, ale také tím, že do Rumburku vrátí špičkovou atletiku jako pořadatel jedné z nejvýznamnějších celorepublikových akcí. Po malém testu organizačních schopností v podobě obnoveného Běhu Rumburské vzpoury v minulém roce si letos ukrojil pořádně veliké sousto. K překvapení velké části renomovaných oddílů s dlouholetou tradicí uspěl AC Rumburk se svou kandidaturou na pořádání Mistrovství ČR v krosu (neboli přespolním běhu), které se uskuteční v areálu Fotbal parku na Dymníku v sobotu 21. března.

„Uspět nebylo jednoduché a rozhodovala každá maličkost,“ říká Jan Rein, předseda organizačního výboru M-ČR. „Český atletický svaz se rozhodl uspořádat o každý šampionát samostatné výběrové řízení, takže nás v Praze čekala osobní prezentace před desetičlennou komisí, která se ptala nejen na samotné místo konání, ale také na ekonomickou rozvahu celé akce, zázemí pro závodníky, kulturní program a spoustu dalších věcí. Těžko říci, co nakonec rozhodlo v náš prospěch, ale myslím, že to byly dva prvky. Zaprvé nádherný areál na Dymníku se skvělým zázemím pro závodníky – klubovnou, ze které je vidět přímo na trať, pestrý a členitý terén atraktivní pro kamery i samotné závodníky a díky velkému sálu a restauraci pod rozhlednou i možnost udržet diváky a návštěvníky v areálu po celý den konání závodů. No a tou druhou věcí pak byl nepochybně organizační tým se zárukou profesionální přípravy celé akce,“ dodává Rein.

A proč byste se tedy měli první jarní den přijít na Dymník podívat?

Protože Mistrovství ČR v jakémkoliv sportu se v Rumburku nekoná každý den a od dávných chodeckých šampionátů v devadesátých letech je to takřka po dvaceti letech poprvé, co k nám zavítají ti nejlepší z nejlepších bojovat o tituly.

Nejde jen o závody dospělých – mistrovství je boj o medaile ve všech kategoriích od žáčků, přes dorostence a juniory. Každý, kdo se na Dymník vydá, má záruku, že uvidí minimálně 11 závodů s celkovou účastí více než 500 běžců ze všech koutů ČR.

Okruh, na kterém se bude bojovat o medaile, má délku pouze 2 km, takže závodníci budou kroužit po areálu fotbalgolfového hřiště, které je přehledné a skoro tři čtvrtiny trati můžete vidět na vlastní oči, aniž byste museli pobíhat z místa na místo.

Doprovodný program mistrovství zahrnuje také dětské závody na miniokruhu přímo u startu, takže i vaši nejmenší si mohou přijít zazávodit. A pokud budou svrbět nohy i vás, umožní vám organizátoři vyzkoušet si oficiální závodní okruh při veřejném běhu!

„Mistrovství republiky je samozřejmě závod určený pouze pro běžce registrované v atletických oddílech,“ říká Jan Rein, „ale protože běhání zažívá v současnosti obrovský boom, hledali jsme možnost jak pustit na trať kohokoliv, kdo si ji chce vyzkoušet. Takovou možností pro všechny bude týden před šampionátem Otevřený přebor Libereckého kraje v krosu 14. března. Bude to pro organizační tým malá generálka a pro všechny, kdo rádi běhají v terénu, skvělá šance zaběhat si na trati, na které se o týden později bude bojovat o tituly mistrů ČR. Registrace na tento veřejný závod je možná už teď na stránkách www.acrumburk.cz a budeme rádi, když dorazí co nejvíce místních „hobíků“, kteří vždy museli vyrážet za veřejnými závody do jiných měst.“

Kromě samotného běhání se organizátoři rozhodli využít konání M-ČR také k získání finančních prostředků pro fungování oddílu a na podporu atletiky v Rumburku. V předvečer M-ČR se v sále restaurace Dymník uskuteční první historický Benefiční večer AC Rumburk za účasti mimořádných hostů. „Tuhle věc vymyslel Adam Nedvídek – náš závodník, ale v současnosti hlavně moderátor, sportovní komentátor a účastník ZOH v Soči, kde moderoval v Českém domě. Chceme se pokusit o navázání dávné tradice benefičních večerů, při kterých je možné získat finance a také poděkovat všem, kteří atletiku v Rumburku podporují.“

20. března od 19.00 hodin tak přivítá Nedvídek na Dymníku skvělé hosty z nejen atletického světa, které bude zpovídat při dvouhodinové talkshow. Přijede Tomáš Dvořák – trojnásobný mistr světa v desetiboji a dvojnásobný nejlepší sportovec ČR, obrovský sympaťák, idol mnoha žen a v současnosti šéftrenér atletické reprezentace. Druhým z hostů bude Jirka Vejdělek, všem milovníkům filmu ho asi není třeba představovat, režisér diváckých trháků jako Účastníci zájezdu, Ženy v pokušení, Něžné vlny nebo Václav. Málokdo už ovšem ví, že Vejdělek byl mnoho let závodníkem AC Rumburk a tak neváhal a okamžitě kývnul na tuto možnost podpory svého bývalého oddílu. A do třetice všeho dobrého pak usedne do křesla účastníků talkshow Antonín Koutný, legendární rumburský „chodec v polobotkách“, který pamatuje jako závodník slavnou éru šedesátých let, kdy závodil s chodci jako Josef Doležal nebo Alexandr Bílek, ale především pak od devadesátých let vychoval v Rumburku celé generace skvělých atletů (nejen chodců) až po současnou juniorskou mistryni světa Anežku Drahotovou. Ta bude na benefičním večeru přítomná aspoň virtuálně formou předtočeného rozhovoru a rozhodla se také věnovat do benefiční dražby svůj podepsaný reprezentační dres se startovním číslem, ve kterém získala loni ve světovém rekordu titul juniorské světové královny v americkém Eugene.

A když už jsme u dražby – ani ostatní hosté nezůstanou pozadu. Režisér Jirka Vejdělek umožní vydražit mini-roli ve svém připravovaném filmu, což je unikátní příležitost pro všechny, kteří vždy toužili po tom, vyzkoušet si natáčení a stát se hvězdou! Antonín Koutný se pak rozloučí ve prospěch dobré věci se svými slavnými polobotkami – gumovkami, ve kterých nachodil tisíce kilometrů a závodil v nich desítky let.

A protože každá správná talkshow musí mít i svůj hudební doprovod, bude speciálním hostem zpěvačka Katarína Landlová, finalistka soutěže Česko-Slovensko má talent, která poté odehraje i minikoncert pro všechny, kteří na Dymníku budou, a také rytmická skupina Groove Army – parta bubeníků, kteří budou druhý den povzbuzovat běžce přímo na trati.

„Smyslem benefičního večera je získat finance pro oddíl a proto je na rozdíl od Mistrovství ČR nutné si na tento večer zakoupit vstupenky. Výtěžek z nich poputuje právě pro AC Rumburk,“ říká ještě Jan Rein. „Je nám jasné, že se asi na talkshow nedostanou všichni zájemci, kapacita je omezená asi na 200 míst, ale doufáme, že obnovení této tradice nám umožní přivést do Rumburku podobné osobnosti i pro příští roky.“

Zbývá dodat, že vstupenky na Benefiční večer jsou už v prodeji v recepci hotelu Lužan, a dokonce si můžete pořídit i speciální sponzorskou vstupenku, díky které podpoříte AC Rumburk vyšší částkou.

Adam Nedvídek

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail