Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Proč nenavštívit zvířata i v chladnějším počasí

slon

Baví mě cestování, a to především po našem kraji. Kamarád nutně potřeboval do Ústí nad Labem – prý do Makra, takže jsme se domluvili, že spojíme příjemné s užitečným.

Ráno jsme nasedli na vlak směr Děčín, projeli se dráhou Národního parku Českosaské Švýcarsko (což obnáší projet překrásnou krajinou, asi devět tunelů a přejet sedmnáct mostů jen na německé straně v pohodlné soupravě Desiro), v Děčíně jsme přesedli na rychlík do Ústí nad Labem a zhruba po dvou hodinách cesty jsme vystupovali na hlavním ústeckém nádraží.

Makro počká… Ve vlaku jsem se dozvěděl, že i v zimě je tu možno navštívit zoologickou zahradu, takže kousek pěšky zpět podél řeky a za dvacet minut vstupuji do ráje zvířat.

ZOO v Ústí nad Labem byla založena v roce 1908 podnikatelem Heinrichem Lumpem jako soukromá ptačí rezervace, která však byla v roce 1914 otevřena veřejnosti. Po druhé světové válce pak byla „přeměněna“ v plnohodnotnou zoologickou zahradu. Je situována na východním svahu Mariánské hory s rozlohou asi třicet hektarů. Je zajímavé, že pokud nevíte, že je tu ZOO, nikdy byste ji tu nehledali.

Prohlídku jsme zahájili u tuleňů. Předvádějí se, umí ležet na zádech a odpočívat (na dovolené u moře jsem se o to pokoušel taktéž, ovšem bez úspěchu).

Pravda, byla zima, takže spousta zvířátek byla na zimovištích, kam návštěvníci nemají přístup (je to proto, aby se od nás zvířátka nenakazila). Ale měli jsme velké štěstí. Těšil jsem se na slony a vyšlo to. Obě slonice byly ve výběhu a jedna z nich si mě asi oblíbila, protože přišla až ke mně a téměř mě hladila chobotem. Lvi a tygřice Indra odpočívali, ale po chvíli se předvedli v celé své kočičí kráse. Jsem akvarista, takže jsem si nemohl nechat ujít pavilon s rybičkami a plazy. Některé rybičky byly druhově shodné s mými, ale několikanásobně větší – snad mi doma nedorostou, musel bych je asi přestěhovat do vany. Jako ve správné ZOO nechybí žirafy, velbloudi, krmil jsem i jeleny.

ZOO v Ústí stojí za to. Vstupné v zimě: dospělí 100, děti 50, rodinné 270 Kč, v létě 120/60, rodinné 310 Kč. V zimě je tu levněji, protože spousta zvířátek spí, ale je tu méně návštěvníků, takže je na pozorování zvířat více času.

A Makro? Ano, byly totiž v akci extra měkké kartáčky na zuby.

Těším se třeba ve vlaku na shledanou, už aby bylo jaro. Vzhůru za „velkou“ turistikou.

Jiří Mikisch

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail