Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pobožnosti křížové cesty v Loretě

loreta

Období půstu před příchodem Velikonoc patří v barokní sakrální památce Loreta Rumburk pobožnostem křížové cesty. V křížové chodbě Lorety se v postním období konají každý pátek od 17.00 hod. První pobožnost křížové cesty se uskutečnila 20. 2., poslední proběhne 27. 3. Na Velký pátek 3. 4. se v 15.00 hod. koná pobožnost Svatých schodů v kapli Svatých schodů. Povede ji páter Jozef Kujan SDB, ředitel salesiánské komunity, která spravuje římskokatolické farnosti v Rumburku a Jiříkově. Vlastní pobožnosti křížové cesty v postním období v Loretě Rumburk pořádají i němečtí věřící z katolických farností v Sasku.

Při pobožnosti křížové cesty procházejí věřící jednotlivá zastavení křížové cesty, která má v ambitu Lorety podobu rozměrných malovaných lunet. Ty připomínají příběh Ježíšova odsouzení a ukřižování. Obrazy křížové cesty v ambitu Lorety Rumburk pocházejí z roku 1893, namaloval je malíř Josef Maschke z Rychnova u Jablonce nad Nisou. V roce 2014 se tři obrazy dočkaly restaurování. Dvanácté, sochařsky ztvárněné zastavení křížové cesty (Ježíš Kristus umírá na kříži), se nachází v kapli Kalvárie, která je součástí poutní kaple Svatých schodů.

V Loretě Rumburk je v postním období připravena i speciální komentovaná prohlídka křížové cesty a kaple Svatých schodů. Uskuteční se ve středu 1. 4. od 17.00 hod. Účastníci si při prohlídce připomenou historii křížových cest v ambitu Lorety. Ta stávající je již třetí v pořadí. Zájemci se zároveň detailně seznámí s unikátní malířskou a sochařskou výzdobou kaple Svatých schodů. Bohatě zdobená rokoková kaple Svatých schodů byla postavena v letech 1767 – 1770. V letech 2007 – 2012 se dočkala celkové obnovy. Vstupné na hodinovou prohlídku je dobrovolné. Místa je možné si rezervovat na e-mailu: loreta.rumburk@seznam.cz a telefonním čísle +420 604 555 922.

Loreta Rumburk je turistům a poutníkům přístupná celoročně od úterý do soboty. V březnu od 9.00 do 16.00 hod., od dubna od 10.00 do 17.00 hod. Prohlídkový okruh v mariánském poutním místě z osmnáctého století nabízí prohlídku loretánské kaple Panny Marie, ambitu, klášterního kostela sv. Vavřince a Expozice církevního umění Šluknovska.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail