Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Hornolužičtí pláteníci chystají den plný zábavy

platenici

V rámci tohoto historicky zajímavého dne se můžeme v Karáskově muzeu a okolo něj ponořit do dávných dob života pracovitých a skromných tkalců plátna. Tenkrát začínal pracovní den za úsvitu hlasitým zvukem křepelky a končil po čtrnácti až šestnácti hodinách. Pláteníci neoplývali žádným velkým majetkem a žili v souladu s přírodou. Na louce za podstávkovým domkem se většinou pásla „kráva chudých lidí“ – koza.

Ve zrekonstruovaném Karáskově muzeu budou kolegové z muzea v Markersdorfu názorně předvádět historický způsob pěstování a zpracovávání lnu. K vidění bude i originál zařízeného obývacího pokoje a pracovny včetně rachotícího ručního tkalcovského stavu z roku 1800. Návštěvník se zde také dozví mnoho zajímavého o vzniku a stavbě hornolužických podstávkových domů. Výstava fotografií od Rainera Döringa na téma „Na cestě Karáskovým revírem“ představuje působivé fotografie z příhraniční oblasti Horní Lužice a severní Čechy.

Kromě toho mohou návštěvníci zhlédnout výstavu „Tenkrát v NDR – každodenní život“, která čítá na tisíc exponátů. Na nové výstavě Annerose Müller, která nese název „V kraji velikonočního zajíčka“, můžete obdivovat různá veselá ztvárnění této postavičky.

Hned za rohem v seifhennersdorfském radničním sklípku budou s láskou připravována a podávána typická jídla pláteníků, jako například bramborová bašta, chlupaté knedlíky či bezinková polévka.

Karáskovy přírodní trhy s více jak šedesáti prodejními stánky a obchodníky se konají na parkovišti u Karáskova muzea, na náměstí u radnice a v historickém třístranném dvoře (Bulnheimischer Hof).

Na prodej budou obchodníci nabízet kozí maso, sýry, máslo i tvaroh, lahodné drůbeží, zvěřinové a sýrové speciality, křupavý Karáskův chléb, české knedlíky, ušlechtilé houby a houbové placky, bylinné likéry, uzenou šunku a uzeného pstruha, grilované maso, jehněčí speciality a zboží z ovčí vlny, čerstvé bylinky, ovoce a zeleninu, exotické ovoce, ale také léčivé bahno z panství Karlse Stülpnera a nebo veselé jizerskohorské hračky ze dřeva. Budete se moci také dívat pod ruce pekaři z Neukirchu při výrobě a pečení koláče „Baumkuchen“ na otevřeném ohni.

Rozsáhlou nabídku doplní módní lněné oblečení, provaznické a košíkářské zboží, domácí kožešiny, originální dřevěné a stříbrné šperky, vzácné minerály a kameny, výrobky z přírodních materiálů, zahradnické nůžky a keramika, jarní květiny a velikonoční dekorace, knihy z hornolužických a severočeských nakladatelství a mnoho dalšího.

K návštěvě zve také podstávkový dům (Bulnheimischer Hof) se vzácnou stropní malbou a burzou lněných látek.

Ve velké světnici si můžete pohodlně vychutnat kávu a koláče.

To vše pro malé i velké se koná dne 22. 3. od 11.00 do 17.00 hodin v centru hornolužického příhraničního města Seifhennersdorf. Samozřejmě bude mít celé dění na trhu pod dozorem loupežnický vůdce Karásek a jeho kumpáni.

P.S. Tento den se v Querxenlandu v Seif-hennersdorfu koná od 14.00 do 17.00 hodin také tradiční „Svátek velikonočního zajíčka“ spojený se spoustou aktivit a dílniček. (Viebigstraße 1).

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail