Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

O životě zvířat ze Záchytných kotců města Rumburk

pes

Je známo, že Češi jsou národ „pejskařů“, přesto se někteří lidé k psím kamarádům nechovají nejlépe. V rumburských záchytných kotcích se zvířatům dostává veškeré péče a lásky, ale není nad to, když má zvíře svůj vlastní domov.

Jak dlouho už v Rumburku fungují záchytné kotce?

Záchytné kotce Města Rumburk fungují od roku 2001. Do záchytných kotců se umisťují všechna toulavá a opuštěná zvířata odchycená v katastrálním území města Rumburk.

Počet míst pro psy a kočky je omezený. Kolik je jich nyní k dispozici? Jaké potřebné vybavení na pracovišti máte?

V současné době máme k dispozici třináct venkovních kotců a čtyři vytápěné vnitřní kotce. Dále byl vybudován pokoj pro výchovu a odchov mláďat (koťata, štěňata). Město Rumburk dbá na dobrou vybavenost záchytných kotců všemi dostupnými ochrannými prostředky (odchytové tyče, kleště, sítě, sklopce a speciální odchytový oblek). Odchyt zvířat je prováděn za asistence městské policie. Po odchycení je zvíře vyfoceno a umístěno na facebooku a na www.rumburk.cz. Dále je provedena veterinární prohlídka a povinná karanténa. Následuje očkování a nezbytné veterinární úkony. Samozřejmostí je i odblešení a odčervení.

Adoptovat psa nebo kočku je zásadní rozhodnutí, jelikož budoucí majitel netuší, jak se zvíře bude chovat doma. Jak konkrétně tedy probíhá adopce?

Pokud si po dobu deseti dnů od umístění zvířete do Záchytných kotců města Rumburk původní majitel zvíře nevyzvedne, je pes nebo kočka nabídnuta k adopci. O zvířatech k adopci se občané dozvědí na výše zmiňovaných webových stránkách. Adoptovat zvíře do pěstounské péče může každý občan starší osmnácti let s platným občanským průkazem a vhodnými podmínkami k chovu. Psi a kočky jsou do pěstounské péče předáváni zdarma.

Lidi by určitě zajímalo konkrétní číslo. Víte, kolik za zvířata utratíte například za rok? V dnešní době má psa téměř každá domácnost. Osud čtyřnohých mazlíčků, doufejme, není většině z nás lhostejný, a proto zmiňme, jak vám lidé pomáhají.

Celoroční provoz Záchytných kotců města Rumburk stojí čtyři sta šedesát tisíc korun. Záchytné kotce by touto cestou chtěli poděkovat všem sponzorům, kteří přispívají na provoz záchytných kotců finančně i materiálně. Jejich sponzorské dary zpříjemňují život našich svěřenců nezanedbatelnou měrou. Velmi nám pomáhá i zájem naší rumburské mládeže o venčení našich pejsků. Není výjimečné, když přijde celá rodina a venčení pojme jako rodinnou procházku na celé odpoledne.

Vaše práce je obdivuhodná a smysluplná, může ji tím pádem vykonávat pouze člověk, který je pro to zapálený a miluje zvířata. Jistě máte za ta léta spoustu dobrých, ale i špatných zkušeností. Platí u vás, že práce je zároveň vaším koníčkem?

Každý člověk, který pracuje se zvířaty, to musí dělat s láskou, trpělivostí a porozuměním. V naší práci se každá chyba či nespravedlivá výtka, nervozita nebo nevlídné chování může velmi rychle vymstít, neboť všichni psi a kočky nespravedlnost a nedůvěru ve svého ošetřovatele trestají zuby. Tato specifická práce je časově velmi náročná, jelikož jsme v práci každý den. V případě, že některé zvíře onemocní a užívá antibiotika, jsou mu podávána i v noci. Prezentace umisťovací výstavy a jiné akce, kde nabízíme naše svěřence k adopci, se konají zejména o víkendech, a to celoročně.

jap; pracovnice
záchytných kotců

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail