Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Osobnost Emila Birnbauma je pro nás stále tak trochu zahalena tajemstvím

birnbaum

Rumburk má spoustu zajímavých míst, o kterých jste mnozí z vás možná neměli ani tušení. Příkladem je obytná vila s menším továrním objektem na výrobu fotoaparátů a příslušenství k nim, která nás velmi uchvátila.

Zmiňovaná manufaktura se nachází na okraji města, u státní silnice, vedoucí z Rumburku do Varnsdorfu. Patřila firmě Emila Birnbauma, prvorepublikového podnikatele s českými a německými kořeny. Narodil se 26. 8. 1877 v Lobči u Mnichova Hradiště. Vztah k fotografiím měl již od dětství. Jeho rodina totiž vlastnila patenty na fotografické zařízení. Za svého života měl dvě manželky a syna Kurta.

Birnbaum začal s podnikáním již v mládí. Jeho živnost vznikla v roce 1903 v Untermaxdorfu (dnešní Dolní Maxov), ležícím přibližně tři kilometry od Josefova údolí. Poté se firma přesídlila do Doks, kde ji vedla žena. Není však jisté, jestli zmiňovaná dáma byla jeho manželkou nebo matkou. Roku 1917 se Birnbaum přestěhoval do Rumburku do dnešního Horního Jindřichova, kde koupil továrnu, obytný dům, cestu a kus pole. Rozjel zde své podnikání a firmu pojmenoval Fotowerk Emil Birnbaum (v překladu Foto závody Emila Birnbauma). Vedle fotografických zařízení poskytoval i příslušenství k nim, jako jsou objektivy a služby v podobě samotného vyvolávání fotografií, kopírování a jiných různých úprav. Rok poté zakoupil v Rumburku další dům s loukou.

Kvůli připojení českého pohraničí k německé říši v třicátých letech přesunul Birnbaum svou firmu do Prahy a z Rumburku odstěhoval veškerá vybavení potřebná k výrobě fotoaparátů. Zajímavostí je, že jméno Birnbaum se objevilo na seznamu lidí s židovským původem. Ten se zřejmě u něj neprokázal, jelikož v Praze nadále vykonával svou činnost v továrně, která spíše představovala, stejně jako v Rumburku, přístavbu na dvorku.

Za druhé světové války byla výroba obtížná pro nedostatek materiálu. Birnbaum se však nevzdal do poslední chvíle. Nicméně není jasné, zda byla výroba ukončena před nebo až po skončení války. Z toho důvodu se o zániku vedou spory. Rovněž není znám osud Emila Birnbauma, který nadále zůstává záhadou.

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail