Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pár slov o tom, jak a čím se bránit při přepadení

V případě, že nemůžete v noci spát či se musíte pohybovat nočními ulicemi o samotě, dbejte zvýšené pozornosti a zkuste předcházet hrozícímu nebezpečí. Pokud nemusíte, raději nevycházejte a přikloňte se k méně nebezpečnému opatření, kterým třeba může být četba knihy, pobyt na balkóně, zklidňující čaj či jakékoliv jiné aktivity, které vás nenutí vycházet. V případě nutkání nočních procházek si s sebou opatřete doprovod, nenoste s sebou cennosti a vše, co přiláká pozornost potencionálního útočníka. Raději se pohybujte na osvětlených ulicích. Tmavá zákoutí a opuštěná místa bývají útočištěm násilníků a nebezpečných osob.

 Jak můžete předcházet rizikům přepadení?

 Vyhýbejte se odlehlým, nepřehledným a neosvětleným místům. Choďte raději frekventovanějšími ulicemi.

 Kabelku nebo tašku noste v ruce či na rameni směrem od ulice, aby vám ji z vozovky nemohl někdo vytrhnout a ukrást.

 Chce-li vám někdo kabelku ukrást, nebraňte se za každou cenu. Zdraví, nebo dokonce život jsou cennější než peníze!

 Po chodníku choďte raději dále od vchodů domů, kde by mohl číhat případný pachatel a mohl by vás vtáhnout dovnitř.

 Při vstupování do domu se pozorně rozhlédněte a nevcházejte tam s někým neznámým. Také ve výtahu nejezděte s někým, koho neznáte. Radši počkejte na výtah prázdný.

 Nepřijímejte doprovod nabízený neznámými lidmi, i kdyby vypadali důvěryhodně. Ochota „pomocníka“ může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam vás okradl třeba i za použití násilí.

 Kdybyste měli pocit, že vás někdo sleduje, snažte se co nejrychleji dostat na místo, kde je nějaký obchod nebo více lidí, mezi nimiž už to bude bezpečnější.

 Kdyby vás někdo napadl, křičte i tehdy, když v blízkosti nikoho nevidíte. Mohl by vás uslyšet někdo za rohem a přispěchat na pomoc.

 V případě nutnosti můžete pro svou ochranu použít sprej (deodorant, lak na vlasy nebo slzný plyn), který nosíte v tašce či kabelce. Pachatele tím překvapíte, možná i odradíte a sami tak získáte čas na přivolání pomoci. Spuštění vašeho osobního alarmu může útočníka vylekat a přimět ho k útěku.

 Snažte se vyhnout čekání na liduprázdné zastávce hromadné dopravy, především v časně ranních nebo pozdně večerních hodinách.

 V prázdné tramvaji nebo autobusu si sedejte co nejblíže k řidiči. Jeho blízkost může případného lupiče od zlého úmyslu odradit nebo vám v případě obtěžování či napadení řidič rychleji pomůže.

Prevence přepadení

Děti, dívky, ženy, senioři a handicapovaní občané se často a velmi snadno stávají oběťmi násilné nebo majetkové kriminality. Tyto skupiny občanů patří k nejohroženějším skupinám obyvatelstva Strategie obrany. Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení, co dělat dál či přivolat pomoc.

Je důležité mít se na pozoru

Reakci napadené osoby lze jen těžko předem odhadovat. Mnohdy má napadená osoba jenom několik sekund, kdy se musí rozhodovat, co podnikne, jak se bude bránit.

Nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku „počítá“, třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany, tedy například obranný sprej, paralyzér, plynovou pistoli, osobní alarm, intenzivní svítilnu či speciální přístroj. Ale ani v tomto případě se nedá s určitostí předpokládat, jak si bude napadená osoba počínat, zda vůbec technický prostředek použije.

O to více je útočník překvapen, když se napadený, například senior, začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě, jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni.

Lépe počítat s nejhorším

Jak napadený, tak i svědek události si vyhodnocuje situaci a rozhoduje se, co bude dělat dál. Musíme počítat s tou nejhorší variantou, a to s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému mohli efektivně pomoci.

Rada pro přihlížející je jednoduchá

Snažte se alespoň přivolat hlídku Policii České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156, tísňové volání z mobilu 112).

Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeďte se a zapamatujte si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, jeho pach apod. Velmi tím usnadníte pátrání po útočníkovi.

Obranné prostředky

 Obranný sprej

Pro ženy a dívky jsou vhodné obranné spreje v provedení psacího pera, zapalovače nebo rtěnky, což nebudí pozornost útočníka. Potom záleží již na konkrétní situaci a nejvhodnějším okamžiku použití přístroje. Obranné spreje se plní látkami, které způsobují palčivou bolest, dočasnou ztrátu vidění (pálení a slzení), obtížné dýchání (rýma, kašel), nevolnost a sníženou koordinaci pohybů. Normální vidění se obnovuje často až za čtyřiadvacet hodin. Látka bývá uvolněna buď ve formě oblaku, pěny nebo tenkého pramínku – tzv. tekutá střela. Dobře působí i proti zdivočelým zvířatům.

 Paralyzéry

Paralyzér kombinovaný s pepřovým sprejem vypouští náplň jedním z elektrických kontaktů. Přidáním obranného spreje se rozšířilo použití paralyzéru při obraně až na vzdálenost dvou až tří metrů. K ovládání přístroje stačí pouze jedna ruka. Napadený může operativně použít ten způsob obrany, který je vhodnější, či oba způsoby vhodně kombinovat. Přístroj se tak stává účinnějším a variabilnějším. Paralyzéry působí na celé tělo útočníka. Nejzranitelnějšími částmi jsou třísla, stehna, spodek hrudního koše, ramena a týl, krk a šíje. Elektrické paralyzéry zlikvidují agresora okamžitě se sekundovým účinkem, aniž by byl zraněn. Při použití spínače umístěného v rukojeti a zasažení útočníka (dokonce i přes silnou vrstvu oděvu – 1,5 cm) dostane dotyčný elektrický výboj do neurosvalového systému.

 Plynové pistole

Tato výhoda se může v některých případech změnit v nevýhodu. Především při použití plynové pistole proti útočníkovi, který je ozbrojen pistolí opravdovou. Tím ho můžeme vyprovokovat k činu, který ani původně neplánoval. Plynová pistole se tak stává pro obránce hrozbou. Zkušenosti policistů to jenom potvrzují. Většinou mají podobu pistole nebo revolveru některé renomované firmy a k jejich přednostem patří i odstrašující účinek zvukového a světelného efektu při střelbě. Například plynových revolverů je celá řada. Jsou nabízeny ve třech variantách jako startovací, plynové a poplašné. Prodej těchto zbraní je povolen jen osobám starším osmnácti let. Zbrojní průkaz není třeba.

 Osobní alarmy

Jsou konstruovány tak, aby jich bylo možno využít k jednoduchým ale i složitějším aplikacím při dodržení zásady snadné a hlavně rychlé akceschopnosti. Při nebezpečí zatáhneme za poutko kolíčku osobního bezpečnostního alarmu. Zaktivizuje se vestavěná siréna spolu se světelnou signalizací, což útočníka určitě překvapí a odradí, a nám umožní lépe si připravit obranu nebo přivolat pomoc. Přístroj je vybaven manuálním tlačítkem sirény. To lze rovněž využít k odrazení útočníka, zdivočelého zvířete apod. Osobní alarm je vybaven i kontaktem na zabezpečení dveří, oken a jiných položených předmětů – proti nezvaným návštěvníkům. Lze jej využít na cestách (chata, dovolená). Kontakt připojíme místo kolíčku s poutkem a sevřeme ho například do zavřených dveří. Po otevření dveří se pružný kontakt rozpojí a vyhlásí poplach. Tímto způsobem lze pohlídat i předměty, s nimiž by neměl někdo nepovolaný hýbat (pokladničky, počítače, televize apod.). Osobní alarm může posloužit také k ochraně brašen, batohů atd. Přístroj se upevní zvenku na tašku a spouštěcí tkanice se přiváže k poutku kalhot či sukně nebo je možné si ji omotat kolem zápěstí. Při pokusu o krádež dojde k vysunutí kolíčku na druhém konci tkanice, a tím ke spuštění sirény alarmu o síle až 103 dB.

 Intenzivní svítilny

Na trhu je i další výrobek – klíčenka se supersvítivou LED diodou. Dioda vydává velice intenzivní bílé nebo modré světlo. Klíčenka je vhodná i pro běžné užívání všude tam, kde nás může překvapit tma. Jedná se v podstatě o tzv. „baterku“, která vydává intenzivní nepřerušované světlo nebo pracuje na principu fotoblesku. Světelný zdroj způsobuje několikaminutové oslnění. Požadovaného efektu, oslnění útočníka, lze dosáhnout pouze za snížené viditelnosti. Při denním světle má přístroj účinek nulový.

 

 

www.branse.cz
nprap. Petra Trypesová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail