Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Poradna pro oběti trestných činů odpovídá na dotazy čtenářů

Dotaz • Dobrý den. Již několik let žiji se svým přítelem v registrovaném partnerství. Můj přítel Jiří pracuje jako obchodní zástupce u jedné soukromé společnosti. Při výkonu svého povolání utrpěl těžkou újmu na zdraví při autonehodě. Tuto nehodu nezavinil. Kromě jeho zranění došlo i k poškození věcí, které měl v době nehody u sebe, a to u notebooku a mobilního telefonu v hodnotě asi 20000 Kč. Chtěl bych se zeptat na to, jaké nároky může můj partner uplatňovat? A co by se stalo v případě, že by na následky svého těžkého zranění zemřel? Děkuji, Milan

Odpověď Poradny pro oběti trestných činů • Vážený pane Milane, k vaší první otázce uvádíme, že by váš přítel, poškozený při dopravní nehodě, mohl uplatnit nárok na náhradu škody, bolestné, úhradu prokázaných nákladů spojených s léčením, ztrátu na výdělku a ztížení společenského uplatnění. V případě, že by poškozený na následky zranění, která mu byla při nehodě způsobena, zemřel, uplatnění těchto nároků by přešlo na vás, jako na jeho registrovaného partnera. Většina těchto nároků se dědí. Kromě výše vyjmenovaných druhů nároků byste mohl dále uplatnit i nárok na náklady pohřbu, vzniklou nemajetkovou újmu, případně náklady na výživu. V případě zájmu o bližší podrobnosti kontaktujte naši poradnu.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte naši Poradnu pro oběti trestných činů Probační a mediační služby na adrese Lužické nám. 387, Rumburk (vchod mezi květinkou a pekařstvím, první patro). Je možný také telefonický kontakt na číslech 412 332 664, 734 362 948 nebo prostřednictvím e-mailů: mbarak@pms.justice.cz, pkleprlikova@pms.justice.cz. V Rumburku jsou otevírací hodiny stanoveny na pondělí od 8.00 do 10.00 hod. a na středu od 14.00 do 16.00 hod.

Obrátit se můžete také na poradnu Kostka Krásná Lípa, Masarykova 1094/4, Krásná Lípa. Poradenství je zde poskytováno vždy v pondělí od 9.30 do 18.00 hod. a ve středu od 7.00 do 15.30 hod. Poradnu můžete kontaktovat také na tel. č. 412 354 839, 777 925 302 či e-mailem na poradna@krasnalipa.cz.

Služby jsou poskytovány zdarma. Projekt „Proč zrovna já?“, v rámci nějž je poradna provozována, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail