Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kostel svatého Bartoloměje v Rumburku prošel za své historie několika stavebními obnovami

kostel

Kostel sv. Bartoloměje je impozantním místem pro svatby, křty a poslední rozloučení s našimi milovanými. My jsme nahlédli do jeho historie.

Svatý Bartoloměj byl jedním z dvanácti apoštolů, který byl podle legendy stažen z kůže a poté ukřižován hlavou dolů. Byl mučedníkem, který dodnes chrání rumburské občany.

Kostel se nachází ve středu Dobrovského náměstí v Rumburku vedle hasičské zbrojnice. Původní dřevěný kostel byl postaven již v roce 1233, první zmínka o něm však pochází až z roku 1352. Současný «zděný» kostel prošel ve své historii komplikovanou stavební evolucí. Zpočátku k bohoslužbám sloužila pouze nynější boční kaple, přičemž hlavní budova byla s největší pravděpodobností ubytovacím zařízením.

Teprve v roce 1545 nechal postavit Jiří ze Šlejniců novou tvář kostela s posláním pečovat o blaho protestantů. Později část protestantské skupiny odešla a část konvertovala ke katolické víře. Středověk je proslulý četnými požáry, které zasáhly spoustu objektů i celých měst. Výjimkou nebyl ani kostel sv. Bartoloměje. Oheň ho poničil třikrát za sebou – v letech 1614, 1624 a 1744. V roce 1624 shořely s kostelem hospodářské budovy, fara a devadesát šest domů. V roce 1744 způsobil požár blesk, který uhodil do věže kostela. Ten ho spálil do základů i s farou, radnicí, školou a více než sto domy. Poslední obsáhlé restaurování kostela se uskutečnilo roku 1874, při němž se mj. vytvořil nový vchod na západní straně. Na opravu přispěli penězi farníci a Jan z Liechtensteinu.

Kostel sv. Bartoloměje má obdélníkový tvar a skládá se z hlavní budovy, pětibokého chrámového prostoru určeného pro kněze, kapličky a věže. Zvony, které svým typickým zvukem tlukotu svolávaly oddané k modlitbě, byly vytvořeny v roce 1748 v Mikulášovicích.

Interiér je v pseudorománském stylu.

Architekti v této době přecházeli z dřevěných staveb na kamenné a pro výstavbu vnitřní části kostela použili zakulacené oblouky oken a římsy.

Pozoruhodnou podívanou představuje oltářní obraz s námětem „Umučení sv. Bartoloměje“, který namaloval Anton Schönian na počátku 18. stol. Pro kostel ho koupil za šest tisíc zlatých kníže Antonín Florian z Liechtensteinu.

Vedle kostela se rozprostíral nejstarší rumburský hřbitov. V roce 1571 však daroval Kryštof Šlejnic městu pozemky na výstavbu nového hřbitova (dnešní park v ulici U Parku), který fungoval do roku 1881. V této době vznikl nový hřbitov, který existuje dodnes.

Kostel doposud náleží katolické církvi. V současné době se zde konají bohoslužby a koncerty vážné hudby. O Vánocích se v kostele pravidelně každoročně staví betlém a na Štědrý den se tu odehrává půlnoční mše.

red

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail