Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nové středisko Schrödingerova institutu v Rumburku

Chcete tančit? Chcete se bavit? Nebo chcete jen tak posedět? Středisko BALAHALA je místo přímo pro Vás! Prostory bývalého obchodu s nábytkem v Hálkově ulici v Rumburku prošly rekonstrukcí, aby mohly sloužit jako studentský klub, tančírna, dětský koutek, divadélko a kavárna. Na otázky odpovídá ředitelka Schrödingerova institutu Gabriela Doušová.

Proč vznikla?
Zjistili jsme, že v Rumburku mají lidé jen velmi málo možností si zatancovat. Jsou zde sice diskotéky pro náctileté, občas nějaká taneční zábava a v sezóně plesy, ale jinak je tady nabídka tanečního vyžití docela chudá. Proto jsme se rozhodli, že přání lidí splníme a začali vymýšlet, kde a jak.

Kde tedy tančírna bude?
Pronajali jsme si úžasný prostor v bývalé prodejně oděvů, později mysliveckých potřeb a ještě později nábytku na rohu Hálkovy ulice a tř. 9. května. Je to blízko nádraží vlakového i autobusového, takže to bude i dostupné pro lidi z okolí Rumburku.

Museli jste ten prostor nějak upravovat?
Ano. Bylo nutné vymalovat, udělat nové podlahy, schody, osvětlení. Dali jsme si s tím dost práce a kolegové se na tom dost nadřeli. Ale myslím, že výsledek bude stát za to.

Co tedy v tančírně bude?
Jsou zde dva taneční sály. Jeden je určen pro klasické tance, jako je společenský tanec, balet, scénický tanec, ale počítáme s tím, že zde budou i hodiny jógy, cvičení a taneční pro maminky s dětmi, aktivizační cvičení pro seniory a hodiny tance pro dospělé.
Druhý sál je určen spíše pro moderní tance, jako je hip-hop, breakedance, street dance, romské tance nebo folklorní tance. Jednáme i se školkami, že by zde měli výuku tance pro své maličké.
A v prostoru mezi oběma sály plánujeme menší kavárenské posezení u kávy, lahodných fresh nápojů a občerstvení. Zároveň bychom chtěli tento prostor využívat jako koncertní a výstavní síň.

Máte ještě nějaké jiné plány?
V zadní části tančírny budujeme sportovní koutek pro děti, jejichž maminky si budou chtít u nás zacvičit nebo zatancovat a budou potřebovat pohlídat svou ratolest. Naše dětská tělocvična či tančírna je jim k dispozici. Zároveň zde chceme vybudovat malou divadelní scénu pro náš dramatický kroužek, ale pro jiné zájmové skupiny, pro pořádání koncertů, přednášek, divadelních představení ať již v režii naší nebo jiného organizátora, který bude chtít s námi spolupracovat.
Nabídku aktivit bychom chtěli doplnit i o kurzy taichi, capoeiry a chtěli bychom zavést pravidelné taneční dopoledne pro seniory.

Mluvila jste o koncertech. Myslíte tím koncerty vážné hudby?
Vážné i nevážné. Samozřejmě, že moderní hudba bude běžnou součástí tančírny, ale měli jsme i velké štěstí a od pana kanovníka Baláže z Varnsdorfu jsme dostali do zápůjčky fantastické klavírní křídlo. A jak se vyjádřil mistr ladič „lepší zvuk prý ve výběžku neuslyšíme.“ Proto bychom chtěli tento nástroj využít i pro pořádání koncertů vážné hudby, ale určitě rádi uslyšíme i jazz, blues, cokoliv, co přináší lidem radost.

Pro jaké lidi bude tančírna určena?
Pro všechny věkové kategorie a pro všechny slušné lidi. Nebude to rockový klub, jak by si někdo mohl myslet, kde se bude kouřit, pít alkohol, nebude to nízkoprahové zařízení jen pro sociálně slabé nebo pro lidi z vyloučených lokalit, bude to prostě tančírna pro každého, kdo si přijde zatancovat, nebo jen tak posedět a relaxovat u kávy, knížky, při poslechu hudby.

Jak se bude tančírna jmenovat?
Návrhů bylo dost a pak se nám začal rýsovat jeden název, a to Halabala. Vzniklo to proto, že první kus nábytku, který jsme do tančírny sehnali, byl stolek bytového architekta a návrháře nábytku Jindřicha Halabaly. Chtěli jsme do tančírny pořídit i další nábytek od tohoto autora, a zároveň nás napadlo, že po něm tančírnu pojmenujeme. Ale bohužel, název Halabala je již patentován a my ho tak nemůžeme použít. Nakonec jsme udělali přesmyčku a vznikl název Balahala. Jako baletní hala.

Kdy tedy Balahalu otevíráte?
Pro veřejnost otevíráme 20. 4., a to Dnem otevřených dveří. Zatím sice pojedeme v jakémsi provizorním režimu, protože ještě nemáme vybudovanou kuchyňku a bar, to se bude všechno dělat, až jak se nám podaří sehnat peníze. A co se týká provozu, tak i to se bude vyvíjet postupně podle poptávky lidí, kteří zde budou chtít trávit volný čas.

Schrödingerův institut

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail