Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výskyt vlků v lesích okolo Rumburku není prokázán

Mezi obyvateli Rumburku kolují zvěsti o výskytu vlků v okolí města. Predátoři zde byli již několikrát údajně spatřeni. Nedávný případ se odehrál ve směru na Šluknov za železniční stanicí Valdek u jednoho opuštěného domu.

„Dům je osamocený. Najednou proti mně vedle sebe běželi dva stejní psi. Byli větší než vlčáci,“ uvedl svědek, který nestačil událost zdokumentovat, jelikož dvoučlenná smečka ve vteřině zmizela z jeho dohledu.

Potvrzený výskyt vlků pochází z roku 2012 z oblasti Hohwaldu (v Německu) a v okolí Lobendavy a Lipové (v České republice). Podle tiskového mluvčího Národního parku České Švýcarsko Tomáše Salova prozatím není prokázán výskyt vlků jinde, než ve zmíněných oblastech. Ve Šluknovském výběžku by se sice teoreticky pohybovat mohli, setkání člověka s vrcholovým predátorem by bylo ale nepravděpodobné.

„Zatím není prokázán výskyt vlka jinde, než ve výše zmíněné příhraniční oblasti.

Občasná tvrzení o spatření vlků na jiných místech sice nelze vyvrátit, ale ani potvrdit. Často přetrvávají pouze spekulace o tom, zda šlo o vlka nebo třeba jemu podobného psa,“ vysvětlil Salov.

Vlci se usazují na místech, která splňují všechny potřebné životní podmínky. Vyhovujícím prostředím jsou rozlehlé lesy. Zejména v období vyvádění mláďat vyhledávají klidná prostředí. Lidem ale žádné nebezpečí nehrozí. K napadení člověka vlkem dochází ojediněle, a to v případě, že je vlk nemocný, nebo jestliže se ho člověk snaží ochočit, například dokrmováním, apod. Podle Salova je malá šance setkání tváří v tvář. Vlci se totiž řadí k velmi plachým zvířatům.

„V Horní Lužici se uvádějí výjimečná setkání s mladými vlky kolem jednoho roku života, kteří si člověka zvědavě, ale z uctivé vzdálenosti prohlíželi. V takovém případě platí nesnažit se navazovat kontakt, například nabízením jídla, přibližováním se, apod. Pokud je to možné, je dobré situaci zdokumentovat, fotoaparát je dnes součástí téměř každého mobilu. Fotografie pro nízkou kvalitu sice často nevede k potvrzení, ale může vést k vyvrácení domněnky o setkání s vlkem,“ dodává Salov.

Hana Bučková, Tomáš Salov

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail