Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mohlo město Rumburk ušetřit několik stovek tisíc korun?

sluzebna

Dne 2. 3. 2009 uzavřel jménem města Rumburk tehdejší místostarosta Darek Šváb nevýhodnou smlouvu, týkající se zakázky vybavení interiéru Městské policie Rumburk.

Zakázka byla realizována společností Interexpo Brno, s.r.o., ta měla prostory vybavit nábytkem za celkovou částku 799525 Kč. Háček je v tom, že jeden z uchazečů předložil výhodnější nabídku, a sice ve výši 468241 Kč. O čtyři roky později, konkrétně 23. 8. 2013, bylo na Policii České republiky zasláno písemné anonymní trestní oznámení, týkající se podezření ze spáchání přečinu „Porušení povinnosti při správě cizího majetku“. Na to, že se zakázkou není něco v pořádku, upozornili v minulém roce sami strážníci. Nelíbilo se jim třeba to, že šatní skříňky se pořídily za stovky tisíc korun, přitom podobný nábytek se dá koupit mnohem levněji. Výše zmíněný představitel města Rumburk měl bez příslušného mandátu uzavřít nezjištěný počet smluv, čímž měl městu způsobit škodu. Peníze vydané navíc se jistě mohly využít jinak, například ke zvelebení nebo opravám ve městě.

Tehdy na Městském úřadě v Rumburku, odboru Regionálního rozvoje a investic, pracoval úředník, který byl mimo jiné pověřen zadáváním a realizací veřejných zakázek. Ten uvedl, že v rámci této zakázky oslovil dva místní truhláře, ale také firmu Interexpo Brno.

K dané věci byl následně přizván znalec z oboru cen a odhadů. Ze znaleckého posudku vyšlo najevo, že hodnota nábytku v době pořízení byla v rozsahu 392700 až 452200 Kč. Vzhledem ke zjištěným skutečnostem došel policejní orgán k závěru, že došlo k naplnění všech znaků skutkové podstaty přečinu „Porušení povinnosti při správě cizího majetku“. Darek Šváb v zastoupení za město Rumburk nevýhodnou smlouvu podepsal. Promlčecí doba, která je u prověřovaného trestného činu tři roky, uplynula, a tudíž není možné trestné stíhání zahájit.

jap

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail