Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Soutěžím, soutěžíš, soutěžíme…

Informace z rumburského gymnázia, stav k 9. 4. 2015

Už od podzimu se jako každoročně rozeběhla na Gymnáziu Rumburk spousta vědomostních i kreativních soutěží. V poslední době se často říká, že děti, respektive mládež, nemá o nic pořádného zájem. Ale opak je pravdou. Zájem o soutěže v různých oborech je velký. Však mají studenti z čeho vybírat. Letos už proběhla např. astronomická olympiáda, olympiáda v biologii, dějepisu, zeměpisu, chemii, matematice, ale i v jazycích – nejen v češtině, ale i v němčině, angličtině, a dokonce i v latině, konal se Přírodovědný klokan, recitační soutěž…

Ve všech zmíněných soutěžích zatím proběhla hlavně školní kola, většinou pro několik kategorií podle věku studentů. Jejich vítězové pak postupují do okresních kol daných soutěží, případně do kol krajských či celostátních.

Okresní kola se teprve rozbíhají, ale i tak už rumburské gymnázium zaznamenalo první úspěchy. V dějepisné olympiádě v okrese Děčín získal druhé místo Daniel Malaník (4.A), v zeměpisné olympiádě byl první Michal Podskalský (2.A) a druhý opět Daniel Malaník, třetí místo obsadil Matěj Pavlíček (5.A), v němčině zvítězil Matěj Mládek (2.A), na druhém místě byla Alena Poláčková (4.A) a Nguyen-My Suong (3.D), třetí skončila Dita Rokosová (4.A), v olympiádě z češtiny zvítězila a první místo ve své kategorii obsadila Martina Pavlasová (8.A). Všichni zmínění tak postupují do kol krajských. Martina Pavlasová se dokonce v olympiádě z latiny probojovala do zemského kola soutěže.

Naši studenti se už letos objevili i v celostátních soutěžích – např. družstvo žáků z nižšího gymnázia v matematicko-fyzikální soutěži Náboj junior, v soutěži I BOBR (soutěž dovedností v programování), v Olympiádě lidských práv, v níž se do finále dostala Jana Frusová (3.C). Další studenti se zapojili do celostátní výtvarné soutěže Ekofór o nejlepší kreslený vtip s ekologickým námětem.

Znalosti soutěžících jsou často opravdu veliké. Jen si zkuste odpovědět např. na otázku, kdo nebo co to byl či je tribut, invalidovna, pikenýr, kasematy, karapax, synovie, choanocyt nebo Ruffiniho tělíska … Umíte vyjmenovat sedm divů starověkého světa a víte, ve kterém evropském městě můžete navštívit Pergamonské muzeum? Znáte současné evoluční stádium našeho Slunce a dobu, kdy asi vznikl Měsíc? Tušíte, co to je plutoid nebo sluneční vítr? Do kterého souhvězdí patří Phekda či jak se nazývá naše nejbližší hvězda, největší měsíc Saturnu atd.? Pokud ano, gratuluju. Já sama se přiznám, že o mnohých pojmech jsem se musela poradit s kolegy kantory.

ájé

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail