Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lidé bez domova jsou trnem v oku mnohých občanů

bezdomovci

Jako mnoho měst po celé České republice, i Rumburk má neustálé problémy s bezdomovci a drogově závislými lidmi. Ti si totiž jako místo k „pobytu“ vybírají veřejná prostranství, kde se přes den pohybuje spousta občanů, včetně malých dětí. Problém s bezdomovci tu byl, je a vždycky bude. Lidé si právem stěžují na jejich styl života, polehávání na lavičkách na náměstí či v parku, popíjení alkoholu, vybírání popelnic, žebrání apod.

„Problém bezdomovců v ulicích vnímám jako velmi citlivé téma. Ve spolupráci s městskou policií se snažíme tento problém minimalizovat, bohužel jsou naše kompetence velmi omezené,“ dodává starosta Jaroslav Sykáček.

To, že občanům není život v Rumburku lhostejný, dokazují i diskuze na sociální síti Facebook. V posledních týdnech se komentáře k dané problematice neustále množí. Přikládám zkorigované úryvky nepříjemné zkušenosti od nejmenovaného místního občana.

„Dnes jsem šel se synem (dva a půl roku) do posilovny v Lužanu. Šel jsem si nejdřív vybrat peníze, přičemž vidím na lavičce pod kamerou na náměstí spát jednoho bezdomovce, další dva seděli na lavičce vedle. Při cestě zpět tento bezdomovec stále spí a nekontrolovatelně močí pod sebe, ten další zase pije z nezakryté lahve vína. Bránil jsem synovi ve výhledu a šel jim vynadat. Je to ostuda a já apeluji na městské zastupitele, ať otázku těchto lidí začnou řešit.“

Je pravda, že zrovna náměstí je taková vizitka města a k podobným situacím by tam docházet nemělo. Ale vykázat takové lidi jde těžko. Policejní strážníky sice možná poslechnou, ale za chvíli se na ono místo stejně vrátí. Je to takový začarovaný kruh, ze kterého je potřeba najít rozumnou cestu ven. Tato problematika se neustále probírá i na koordinačních poradách, kde městská i státní policie informuje starostu o tom, co ty „staré známé firmy“ provedly tentokrát. Doufejme, že se situace začne co nejdříve řešit, jelikož se začíná oteplovat a lidi bez domova uvidíme v ulicích častěji.

jap

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail